Islamisté jsou už zřejmě na cestě, bojí se Norsko terorismu

ČTK ČTK
25. 7. 2014 13:36
Skandinávská země zpřísnila kvůli hrozbě teroristického útoku bezpečnost. Policisté hlídají letiště a další veřejné budovy.
Norská policie hlídá letiště.
Norská policie hlídá letiště. | Foto: Reuters

Oslo - Norsko už ve čtvrtek zpřísnilo bezpečnostní opatření, a to kvůli obavám z teroristického útoku.

Nyní policie oznámila, že na sever Evropy míří radikální islamisté ze Sýrie.

"Dostali jsme informace, že skupina bojovníků opustila Sýrii se záměrem provést teroristický útok na Západě. Norsko bylo konkrétně jmenováno mezi jejich cíli," řekl televizi TV2 analytik policejní bezpečnostní služby Jon Fitje Hoffmann.

Hoffmann neupřesnil, zda jsou muslimští radikálové nějak konkrétně spojeni s Norskem, či zda patří přímo do islámské komunity této severské země.

Norský ministr spravedlnosti Anders Anundsen vyzval občany, aby byli obezřetní a řídili se pokyny policie. Všechny norské policejní okrsky zvýšily stupeň pohotovosti.

"Lidé si nejvíce všimnou zvýšeného stupně pohotovosti v posílené přítomnosti bezpečnostních složek na hranicích a dalších místech. Policisté jsou ozbrojeni," prohlásil policejní šéf Vidar Refvik.

Premiérka Erna Solbergová oznámila, že v souvislosti s hrozbou odložila svou plánovanou letní dovolenou.

Podle deníku The Local je také nejisté, jestli se bude konat šachová olympiáda v severonorském městě Tromsö, které by se mělo zúčastnit 181 zemí světa.

Bezprostřední hrozba ze Sýrie

Rozvědka přišla se zprávami o bezprostřední hrozbě teroristického útoku v Norsku ve čtvrtek. Úřady bezprostředně poté rozmístily ozbrojené policisty na letiště, vlaková nádraží a další citlivá místa, která jsou považována za vysoce riziková.

V poslední době odjelo bojovat do občanské války v Sýrii až 50 islamistů z Norska. Jde většinou o ozbrojence, kteří už získali zkušenosti v konfliktech ve světě. Právě tento typ radikálů považuje Norsko za největší hrozbu.

Teroristický čin už země v nedávné době zaznamenala. Takřka na den přesně před třemi lety zabíjel pravicový extremista Anders Behring Breivik. Jeho čin si tehdy vyžádal 77 mrtvých.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy