reklama
 
 

Islamistický radikál si odsedí devět let ve vězení. Ničil chráněné památky v Timbuktu

27. 9. 2016 13:40
Za zničení kulturních památek v Timbuktu, z nichž většina byla na seznamu kulturního dědictví UNESCO, půjde malijský radikál Ahmad Mahdí Faki na devět let do vězení. Rozhodl o tom Mezinárodní trestní soud (ICC). Faki se v procesu k činu přiznal a projevil lítost. Je prvním členem radikální islámské skupiny, který stanul před ICC.

HaagMezinárodní trestní soud (ICC) rozhodl o devítiletém trestu vězení pro malijského radikála Ahmada Mahdího Fakiho za zničení kulturních památek v Timbuktu.

Prokuratura pro něj původně žádala až 30letý trest. Soud vzal nicméně při vyměřování trestu v úvahu, že Faki vinu doznal, že chápe důsledky svého chování, že přiznává, že se dopustil ničení chráněných památek, a také že požádal své spoluobčany o odpuštění.

Soudce také řekl, že se spolu s kolegy rozhodl vyměřit přísný trest, který odradí ostatní od podobných činů.

Faki je první příslušník radikální islámské skupiny, který se postavil před ICC. Jde také o první soudní proces, v němž byla osoba souzena za ničení kulturního dědictví.

Faki patří ke skupině Ansar Dine, která je napojena na severoafrickou odnož teroristické organizace Al-Káida. V roce 2012 tato skupina po obsazení města Timbuktu začala ničit svatyně a hrobky uctívaných mužů.

Podle obžaloby zlikvidovala devět mauzoleí a vstupní bránu do mešity. Většina zničených památek pocházela ze 14. století. Islamisté je bořili, protože je považovali za svatokrádežné.

Soud ve zdůvodnění konstatoval, že Faki se osobně zúčastnil ničení pěti uvedených objektů; v ostatních případech je považován za spoluviníka.

Zničení památek, z nichž většina byla na seznamu kulturního dědictví UNESCO, má podle soudu tragický dopad pro místní obyvatelstvo, pro něž byla mauzolea místy modliteb, poutí a shromažďování. Rozsah škody je nedozírný a útoky je třeba považovat za předem naplánovanou akci.

autor: ČTK | 27. 9. 2016 13:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama