Proměna Hagie Sofie je urážka civilizace, řekl řecký premiér. Turecko slova popudila

První modlitba v Hagii Sofii: Křesťanské ikony zakryly plachty, Erdogan četl z koránu
…
Nechyběl mezi nimi prezident Erdogan, který recitoval verše z koránu.
Do areálu, kde probíhala společná modlitba, mohli věřící jen s ochranou obličeje.
Turecký prezident Erdogan ve čtvrtek, den před plánovanou modlitbou, dorazil do Hagie Sofie na inspekci. Podle arabské televizní stanice al-Džazíra již dříve řekl, že přeměna někdejší mešity na muzeum byla "obrovská chyba". Z ikony světové architektury se stalo muzeum v roce 1934 z rozhodnutí tehdejšího tureckého vládce Mustafy Kemala Atatürka.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
25. 7. 2020 13:22
Turecko ostře odsoudilo řecké reakce na páteční muslimské modlitby v istanbulském chrámu Hagia Sofia, který se po dva týdny starém rozhodnutí tureckého prezidenta přeměnil z muzea opět na mešitu. Chrám byl až do roku 1453 křesťanským kostelem, poté mešitou a později muzeem. To, že dnes opět slouží islámským modlitbám, snáší nejen Řekové velmi špatně. I papež František uvedl, že je tím "roztrpčen".

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis řekl, že krok Turecka je urážkou civilizace 21. století. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí mu na to v sobotu odpověděl, že Atény by se měly "probudit z byzantského snu" a přestat používat Hagii Sofii jako záminku pro vyjádření svého nepřátelství k islámu, uvedla agentura Anadolu.

Řecko a Turecko jsou letití rivalové a rozhodnutí Ankary přeměnit původně křesťanský chrám po 85 letech opět na mešitu je ve vzájemných napjatých vztazích dalším výbušným tématem.

V pátek na protest proti prvním muslimským modlitbám v dřívějším chrámu Boží Moudrosti zněly v Řecku zvony a aténský arcibiskup Hierónymos při zvláštní bohoslužbě přeměnu označil za "hříšný čin". V řeckých městech protestovaly stovky lidí a v Soluni během protestu podle Anadolu hořela turecká vlajka.

"Řecko opět ukázalo svoje nepřátelství vůči islámu a Turecku pod záminkou, že reaguje na otevření mešity k modlitbám," uvedl mluvčí turecké diplomacie Hami Aksoy. "Řecko by se mělo probudit ze svého byzantského snění, z něhož se nedokáže vymanit už 567 let, a zbavit se pocitů marnosti, které z toho pro něj pramení," dodal.

Chrám Hagia Sofia se stal poprvé mešitou po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) vojsky Osmanské říše v roce 1453. Pro mnohé Turky je tak přeměna zpět na mešitu i symbolem velikosti jejich národa.

Vyhrocené turecko-řecké vztahy silně poznamenala i migrační krize a spory ohledně tureckých průzkumných lodí v Egejském moři. Ankara vysílá své lodi určené k průzkumu možností těžby ropy a zemního plynu do sporných vod, které podle Atén spadají pod řeckou správu, a Řecko tyto operace označuje za nelegální.

Video: Podívejte se, jak vypadala první modlitba v Hagii Sofii

Chrám Hagia Sofia se otevřel jako mešita, dorazily tisíce lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy