Islamisté opět udeřili: Unesli 145 dětí a školí je o džihádu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
18. 6. 2014 14:26
Pěti uneseným dětem se podařilo uprchnout a po návratu domů řekly, že dostávaly lekce o svaté válce proti nepřátelům boha a odpadlíkům.
Islamisté ovládají velká území nejen na severovýchodě Sýrie, ale i v Iráku.
Islamisté ovládají velká území nejen na severovýchodě Sýrie, ale i v Iráku. | Foto: Reuters

Aleppo - Členové radikální organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) unesli koncem května v Sýrii 145 kurdských dětí.

Rodiče se obávají, že islamisté je vystaví intenzivnímu školení o islámu a připraví na sebevražedné útoky, informovala syrská exilová opozice.

Lekce o svaté válce

Podle agentury ANSA došlo k incidentu 29. května mezi Aleppem a Minbadžem, když se děti vracely ze zkoušek ve škole.

Únosci podle ní byli právě z ISIL, jenž chce na severu Sýrie a Iráku ustavit chalífát. Organizace, jež je ideologicky blízká Al-Káidě, kontroluje velkou část severovýchodní Sýrie a už přes týden obsazuje sever Iráku.

Pěti uneseným dětem se podařilo uprchnout a po návratu domů řekly, že od ozbrojenců dostávaly lekce o svaté válce proti nepřátelům boha a odpadlíkům.

Útok na uprchlický tábor

Boje v Sýrii mezitím pokračují.

Armádní vrtulníky podle agentury Reuters bombardovaly uprchlický tábor u jordánské hranice a zabily přitom 20 lidí. Většina z nich byly ženy a děti.

Na tábor prý spadly takzvané barelové bomby, tedy sudy naplněné výbušninami a střepinami.

Sýrie je za používání této špatně zaměřitelné munice ve světě kritizována.

Další chemické útoky?

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) navíc vyšetřuje případy použití chloru.

Ve své zprávě, k níž získala přístup agentura AFP, uvádí, že její vyšetřovatelé dospěli k závěru, že v Sýrii byly použity toxické látky dráždící dýchací cesty, tedy i chlor. Jejich použití bylo prý systematické.

Vyšetřovatelé OPCW byli v Sýrii od začátku května. Sýrie se loni zavázala, že se zbaví svých chemických zbraní. Měla je vyvézt a nechat zničit mimo své území do 30. června.

Osm procent tohoto arzenálu je ale stále v Sýrii a OPCW, která má na likvidaci dohlédnout, už nepočítá s tím, že se termín stihne.

 

Právě se děje

Další zprávy