Isaac udeřil na New Orleans, o pozornost se hlásí Kirk

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 8. 2012 20:35
Hurikán dosáhl 1. stupně, nebezpečí ale trvá. V Atlantiku se formuje další bouře
Lidé se chrání před vichrem a deštěm v mississippském Gulfportu
Lidé se chrání před vichrem a deštěm v mississippském Gulfportu | Foto: Reuters

Baton Rouge/New Orleans - Přesně sedm let po řádění tropické bouře Katriny dorazil do New Orleansu hurikán Isaac. Město bičuje silný vítr a déšť, ty ale žádné vážné škody dosud nenapáchly.

Radnice nechala uzavřít vrata v protipovodňových bariérách, které zatím bez problémů odolávají řádění živlů. Hurikán nicméně prolomil hráz jižně od města, přes kterou teď v úseku třiceti kilometrů proudí mořská voda. Zaplavila zde však jen několik málo domů.

"Není to nebezpečné, bariéry drží, přesně, jak jsme očekávali," citovala agentura Reuters starostu Mitchella Landrieua. Ulice města jsou liduprázdné, mnozí obyvatelé zabednili svá okna a udělali si zásoby potravin.

Landrieu pro všechny případy nechal vyhlásit zákaz vycházení.

O něco vážnější je podle Národního centra pro hurikány (NHC) situace v oblasti Braithwaite na druhém břehu Mississippi, západně od New Orleansu, odkud jsou hlášeny záplavy a lidé uvízlí ve svých domovech. Nařízená evakuace se týkala asi dvou tisíc osob, řada lidí příkazu ale neuposlechla a teď čeká na pomoc na střechách svých obydlí. Voda místy vystoupila až do výšky čtyř metrů.

Očekává se, že hurikán dorazí nad ránem do Baton Rouge, města nalézajícího se přibližně sto kilometrů na severozápad od New Orleansu, mezitím by však měl již notně zeslábnout. 

Issac ve středu zakončil svou pouť nad Mexickým zálivem a momentálně se pohybuje nad státem Louisiana. Na jeho území je nyní na 600 tisíc lidí bez proudu, převážně v New Orleansu. 

Hurikán dosahuje prvního z pěti stupňů Saffir-Simpsonovy stupnice, kdy rychlost v oku bouře dosahuje 130 km/h. Vichr ale slábne, a neměl by proto představovat větší nebezpečí.

Úřady už ale zaznamenaly rozsáhlé výpadky proudu - bez elektřiny se ocitlo asi půl milionu lidí ve čtyřech státech.

Bouři provázejí silné přívalové deště, proto může New Orleans, který před sedmi lety zdecimoval hurikán Katrina, poprvé naostro vyzkoušet nákladná protipovodňová opatření.

Složitý neworleanský odvodňovací systém kanálů a pump ve městě po řádění Katriny vybudovaly armádní rekonstrukční sbory. Projekt vyšel na 14 miliard dolarů a starosta Mitch Landrieu slibuje, že udělal z města bezpečnější místo pro život.

Aktuální polohu, rychlost a směr Isaaka můžete sledovat ZDE.

Kanály se rychle plní

Městu v současné době nezbývá než čekat, než se přes něj hurikán přežene.

"Nyní čekáme v bezpečných úkrytech, protože bouři doprovází silný vítr a déšť," řekl CNN Landrieu. "Jsme ale připraveni v případě potřeby okamžitě jednat."

To možná nakonec bude nutné, protože CNN s odkazem na krizový štáb informovala, že odvodňovací kanály na jihovýchodě města už jsou plné a pumpy pracují na plný výkon a přečerpávají tisíce a tisíce litrů vody.

Isaac má už teď na svědomí lokální záplavy i výpadky dodávek elektřiny. Například na Shell Beach dorazila třímetrová vlna a z Wawelandu v Mississippi hlásí téměř dvoumetrové vlny.

Až na menší lokální záplavy a zpřetrhané elektrické vedení ale větší škody nejsou hlášeny. Podle předpovědí však mohou vlny na pobřeží Louisiany a Mississippi dosáhnout výšky až 3,5 metru.

Podle náměstka šéfa NHC Eda Rappaporta by oko Isaaka mohlo projít oblastí západně od New Orleansu právě směrem na Baton Rouge.

"Na této trase bude hurikán postupně slábnout. Jeho větry ochabnou," řekl Rappaport. Předtím by ale mohly nad pevninou dosáhnout až 160 kilometrů v hodině.

Nad Atlantikem už se mezitím zformovala další tropická bouře. Tentokrát dostala jméno Kirk. Podle meteorologů ale pro pevninu v současné době neznamená hrozbu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy