Isaac minul New Orleans a zeslábl. Hráze vydržely

ČTK ČTK
30. 8. 2012 6:41
Isaac se po vstupu nad pevninu zmírnil na tropickou bouři, stále ho provázejí vichry
Lidé se chrání před vichrem a deštěm v mississippském Gulfportu
Lidé se chrání před vichrem a deštěm v mississippském Gulfportu | Foto: Reuters

New Orleans - Střed hurikánu Isaac se vyhnul New Orleansu v americkém státě Louisiana a zasáhl především řídce obydlené oblasti jižně od města, kde se vzedmutá mořská hladina přelila přes ochrannou hráz. Hlášeny jsou záplavy také západně od New Orleansu.

Jinak ale protipovodňové hráze kolem města opravené po hurikánu Katrina, který zpustošil město právě před sedmi lety, čelily živlům bez problémů.

Isaac se po vstupu nad pevninu zmírnil na tropickou bouři a bude dál slábnout, jak bude postupovat do vnitrozemí. Přesto ho ale stále provázejí vichry o rychlosti 95 kilometrů v hodině.

Ohromný systém se pohybuje rychlostí pouze osm kilometrů za hodinu, takže celá oblast kolem New Orleansu bude ještě poměrně dlouho čelit větru a především mohutnému dešti, který hrozí dalšími záplavami.

"I když Isaac již není hurikán, zvýšená hladina moře a záplavy ve vnitrozemí mohou stále ohrožovat životy," uvedlo dnes Národní středisko pro hurikány (NHC).

Ve středu před půlnocí evropského času bylo oko bouře 60 kilometrů jižně od města Baton Rouge a 95 kilometrů západně od New Orleansu. Podle NHC se Isaac stočí k severozápadu a měl by přinést déšť do vnitrozemských oblastí, které jsou letos sužovány suchem. Celý systém by se měl rozpadnout o víkendu.

Lidé uvěznění v domech

Vody vzedmuté hurikánem překonaly 29 kilometrů dlouhou hráz v řídce obydleném okrese Plaquemines jižně od New Orleansu.

Nyní je hráz pod takovým tlakem, že úřady oznámily, že v ní záměrně vyhloubí otvor, aby se voda dostala zpátky do moře. Celou operaci chystají, jakmile počasí dovolí nasazení potřebné techniky.

Louisianský guvernér Bobby Jindal řekl, že z okresu Plaquemines muselo být zachráněno přes 40 lidí. Bouře také připravila o elektřinu na 700 000 lidí.

Zprávy o rozsáhlých záplavách a obyvatelích uvězněných v zaplavených domech přicházejí i z oblasti Braithwaiteu u New Orleansu, stejně jako z okresu St. John the Baptist západně od města, kde muselo být evakuováno 1500 lidí.

Jediná oběť

Isaac dorazil do oblasti přesně sedm let poté, co zde Katrina způsobila miliardové škody a připravila o život 1800 lidí. Po této katastrofě byl systém protipovodňových hrází kolem města za velkých nákladů opraven a posílen.

Úřady v New Orleansu ujišťují, že celý systém funguje, jak má. "Bariéry drží, přesně jak jsme očekávali," uvedl neworleanský starosta Mitch Landrieu.

Landrieu přesto pro jistotu vyhlásil zákaz nočního vycházení. Policejní vozy již předtím hlídkovaly v téměř vylidněných neworleanských ulicích.

Úřady zatím hlásí jedinou oběť. V okrese Vermilion zahynul šestatřicetiletý muž, který pomáhal přátelům před bouří ukrýt vůz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy