Islámský stát se připravuje na svůj druhý život. Ztrácí území, ale ne touhu útočit

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 2. 9. 2017 14:02
Drtivá většina původních velitelů Islámského státu zemřela. Ve zbývajících místech bojovníci nedostávají rozkazy shora, systém velení je narušen. Rakka v Sýrii padne do dvou měsíců, předpovídá důstojnice Syrských demokratických sil, podporovaných Američany.
Bitva o Tal Afar trvala jen osm dní.
Bitva o Tal Afar trvala jen osm dní. | Foto: Reuters

Bagdád - Dávno pryč jsou doby, kdy džihádistická organizace Islámský stát na sociálních sítích triumfálně oznamovala svá vítězství a dobytí nových měst.

Do konce letošního roku scházejí čtyři měsíce a naplňují se předpovědi, že rok 2017 bude rokem, kdy Islámský stát přijde o rozsáhlá území, která zejména v Sýrii a Iráku ovládal.

Po velkém obratu, kterým byl po desetiměsíčních bojích pád Mosulu, ovládla irácká armáda nečekaně rychle město Tal Afar. Poslední větší baštu IS na severozápadě Iráku. Bitva v ulicích Tal Afaru trvala jen osm dní.

Krátce na to padlo deset kilometrů vzdálené menší město Ajadíja. Na straně armády padlo pouze několik vojáků, tři z nich s sebou na smrt vzala sebevražedná atentátnice.

"Mysleli si, že žena je civilistka, která prchá z místa střelby. Ale když k nim přiběhla, odpálila se. Všichni tři zahynuli," uvedl jeden z důstojníků irácké armády pro agentury Reuters.

V Iráku mají džihádisté v rukou už pouze jedno město - Havídžu. Původně asi stotisícové město leží jižně od Mosulu, ale bojovníci IS mají všechny ústupové cesty odříznuty.

Irácká armáda už ohlásila, že ofenziva na Havídžu začne brzy.

Většina velitelů IS padla

"Zhruba 80 až 90 procent velitelů Islámského státu je mrtvých po zásazích z amerických dronů nebo bombardérů během tří let. Mezi mrtvými je pět klíčových velitelů, kteří v roce 2012 naplánovali a pak provedli vpád z Iráku do Sýrie," uvádí Christoph Reuter, reportér týdeníku Spiegel a autor uznávané knihy o Islámském státě Černá Moc (Die Schwarze Macht).

"Organizace už nemá žádný systém velení - jednotlivé oddíly bojují samy za sebe bez rozkazů shora," dodává Reuter.

V syrské Rakce už vytlačily Syrské demokratické síly (SDF), jejichž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG, islamisty z poloviny města. Tvrdí to v rozhovoru s novináři, kteří se do oblasti dostali.

Také zveřejnily přibližná čísla o bitvě. Islámský stát podle nich má v Rakce zhruba sedm set až tisíc bojovníků, ve městě zůstalo také na deset tisíc civilistů. Odejít je pro ně těžké, protože okolí Rakky je zaminované.

SDF útočí na Rakku v síle patnácti tisíc mužů a žen ve zbrani.

Jednotky podporuje ze vzduchu mezinárodní koalice

Jednotky Syrských demokratických sil podporuje leteckými údery Američany vedená mezinárodní koalice. Tvoří je hlavně syrští Kurdové, v menší míře také syrští Arabové.

Zatímco porážka IS i ve východní Sýrii je otázkou času, není jasné, kdo se oblasti nakonec zmocní. Do sousední provincie Dajr az-Zaúr u hranice s Irákem míří syrská armáda za podpory ruského letectva.

Do provincie ale chtějí vstoupit po dobytí Rakky i Syrské demokratické síly.

Po porážkách na bitevním poli nelze očekávat úplné odmlčení Islámského státu. Spíše přeskupení a soustředění se na teroristické útoky v Iráku i Sýrii. A pokračující útoky v Evropě, inspirované výzvami IS.

Velitelé mezinárodní koalice vedené Američany potvrdili, že smrt některých svých předáků při leteckých úderech takzvané mediální oddělení Islámského státu jen předstíralo, aby za nimi zametlo stopy.

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

V Brně kvůli bytu s chemikáliemi evakuovali policisté 25 lidí

Mrtvého muže a velké množství chemikálií nalezli dnes policisté v bytě v brněnské Šámalově ulici v Židenicích. Kvůli chemikáliím ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí, situace se podle policie jeví jako nebezpečná. Na místě je pyrotechnik i chemická laboratoř hasičů. 

Podle mluvčího policie Bohumila Maláška měli o muže obavy sousedé. "Byt jsme otevřeli, soused byl bohužel nalezený bez známek života s tím, že v tom bytě je spousta chemikálií," řekl Malášek. Příčinu mužova úmrtí policie vyšetřuje. 

Další zprávy