Islámský stát se připravuje na svůj druhý život. Ztrácí území, ale ne touhu útočit

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 2. 9. 2017 14:02
Drtivá většina původních velitelů Islámského státu zemřela. Ve zbývajících místech bojovníci nedostávají rozkazy shora, systém velení je narušen. Rakka v Sýrii padne do dvou měsíců, předpovídá důstojnice Syrských demokratických sil, podporovaných Američany.
Bitva o Tal Afar trvala jen osm dní.
Bitva o Tal Afar trvala jen osm dní. | Foto: Reuters

Bagdád - Dávno pryč jsou doby, kdy džihádistická organizace Islámský stát na sociálních sítích triumfálně oznamovala svá vítězství a dobytí nových měst.

Do konce letošního roku scházejí čtyři měsíce a naplňují se předpovědi, že rok 2017 bude rokem, kdy Islámský stát přijde o rozsáhlá území, která zejména v Sýrii a Iráku ovládal.

Po velkém obratu, kterým byl po desetiměsíčních bojích pád Mosulu, ovládla irácká armáda nečekaně rychle město Tal Afar. Poslední větší baštu IS na severozápadě Iráku. Bitva v ulicích Tal Afaru trvala jen osm dní.

Krátce na to padlo deset kilometrů vzdálené menší město Ajadíja. Na straně armády padlo pouze několik vojáků, tři z nich s sebou na smrt vzala sebevražedná atentátnice.

"Mysleli si, že žena je civilistka, která prchá z místa střelby. Ale když k nim přiběhla, odpálila se. Všichni tři zahynuli," uvedl jeden z důstojníků irácké armády pro agentury Reuters.

V Iráku mají džihádisté v rukou už pouze jedno město - Havídžu. Původně asi stotisícové město leží jižně od Mosulu, ale bojovníci IS mají všechny ústupové cesty odříznuty.

Irácká armáda už ohlásila, že ofenziva na Havídžu začne brzy.

Většina velitelů IS padla

"Zhruba 80 až 90 procent velitelů Islámského státu je mrtvých po zásazích z amerických dronů nebo bombardérů během tří let. Mezi mrtvými je pět klíčových velitelů, kteří v roce 2012 naplánovali a pak provedli vpád z Iráku do Sýrie," uvádí Christoph Reuter, reportér týdeníku Spiegel a autor uznávané knihy o Islámském státě Černá Moc (Die Schwarze Macht).

"Organizace už nemá žádný systém velení - jednotlivé oddíly bojují samy za sebe bez rozkazů shora," dodává Reuter.

V syrské Rakce už vytlačily Syrské demokratické síly (SDF), jejichž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG, islamisty z poloviny města. Tvrdí to v rozhovoru s novináři, kteří se do oblasti dostali.

Také zveřejnily přibližná čísla o bitvě. Islámský stát podle nich má v Rakce zhruba sedm set až tisíc bojovníků, ve městě zůstalo také na deset tisíc civilistů. Odejít je pro ně těžké, protože okolí Rakky je zaminované.

SDF útočí na Rakku v síle patnácti tisíc mužů a žen ve zbrani.

Jednotky podporuje ze vzduchu mezinárodní koalice

Jednotky Syrských demokratických sil podporuje leteckými údery Američany vedená mezinárodní koalice. Tvoří je hlavně syrští Kurdové, v menší míře také syrští Arabové.

Zatímco porážka IS i ve východní Sýrii je otázkou času, není jasné, kdo se oblasti nakonec zmocní. Do sousední provincie Dajr az-Zaúr u hranice s Irákem míří syrská armáda za podpory ruského letectva.

Do provincie ale chtějí vstoupit po dobytí Rakky i Syrské demokratické síly.

Po porážkách na bitevním poli nelze očekávat úplné odmlčení Islámského státu. Spíše přeskupení a soustředění se na teroristické útoky v Iráku i Sýrii. A pokračující útoky v Evropě, inspirované výzvami IS.

Velitelé mezinárodní koalice vedené Američany potvrdili, že smrt některých svých předáků při leteckých úderech takzvané mediální oddělení Islámského státu jen předstíralo, aby za nimi zametlo stopy.

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy