Bomby decimují konvoj prchajících bojovníků Islámského státu. Video z masivního leteckého úderu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 1. 7. 2016 15:43
Americká armáda zveřejnila videozáznam z masivních náletů na konvoj 179 vozidel Islámského státu v západoirácké provincii Anbar. Další nálet zničil kolonu IS u města Ramádí.
Nálet na Islámský stát | Video:

Bagdád – Bojovníci Islámského státu se stahují z Fallúdže, dobyté iráckou armádou. Nad hlavami jim ale krouží americké letouny a helikoptéry, pro které jsou v otevřeném a rovinatém terénu snadnou kořistí.

Mnozí ozbrojenci IS se tak daleko nedostanou a cesta z Fallúdži je jejich poslední.

Irácká armáda zveřejnila videozáznam z masivních náletů na konvoj 179 vozidel Islámského státu v západoirácké provincii Anbar.

Při útocích zemřelo nejméně 250 bojovníků Islámského státu. Náletů se účastnily také irácké vzdušné síly.

"Měli jsme informace, že IS se soustřeďuje na jihozápadě města. Když jsme ověřili, že se skutečně jedná o konvoj Islámského státu, zaútočili jsme během noci a středečního rána,“ řekl mluvčí Američany vedené mezinárodní koalice plukovník Chris Garver.

Další konvoj, který čítal 120 vozidel, byl zničen poblíž nedalekého Ramádí rovněž ve středu. Jde tak o jeden z největších úderů na IS během jednoho dne od začátku americké intervence v srpnu 2014.

"Když bomby zasáhly konvoj, ozbrojenci seskočili z vozidel a rozutekli se,“ cituje televize NPR Garvera.

Islámský stát v neděli po pěti týdnech bojů ztratil Fallúdžu, kterou držel nejdéle ze všech iráckých i syrských měst. Od ledna 2014. Při dobývání Fallúdži zahynulo 400 iráckých vojáků, Islámský stát přišel odhadem o 2500 mužů. Z města uprchlo 85 tisíc obyvatel, zatím se nevracejí.

Z Ramádí irácká vojska vytlačila IS na začátku letošního roku.

Džihádisté tak přišli o všechna města v provincii Anbar a snaží se ustoupit na západ směrem k syrským hranicím.

Tam se pokusili tento týden dobýt pohraniční město Albokamal vojáci Syrských demokratických sil (SDF). Drželi už část města i letiště, ale Islámský stát je protiofenzívou zatlačil zpět.

Nepodařilo se tak zatím přetnout spojení IS přes syrsko-iráckou hranici.

V Iráku ale džihádisté za poslední dva roky ztratili velké území. Nyní Islámský stát ovládá přibližně 12 procent rozlohy Iráku, zatímco v létě 2014 to bylo skoro 40 procent.

Je však důvod se domnívat, že v místech, kde IS prohrál, bude dál klást odpor teroristickými útoky a gerilovým typem boje. Při nedávném slyšení v americkém Senátu to prohlásil například ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan.

Ve čtvrtek 30. června uplynuly přesně dva roky od chvíle, kdy šéf Islámského státu Abú Bakr Bagdádí oznámil v mešitě v Mosulu vytvoření chalífátu a vyzval muslimy z celého světa, aby se k němu připojili.

Mosul je posledním velkým městem Iráku, které má IS stále v rukou. Irácká armáda se za podpory USA chystá k jeho dobytí.

 

Právě se děje

Další zprávy