Irští ateisté pokoušejí Boha a nový antirouhačský zákon

Pavel Kroulík
2. 1. 2010 23:39
Na svých stránkách citují papeže, Ježíše, Rushdieho i Björk

Dublin - Skupina Atheist Ireland 1. ledna 2010 zveřejnila na svém webu 25 protináboženských citátů jako protest proti tomu, že v týž den začal platit v Irské republice „zákon proti rouhačství".

Ten zakazuje pod pokutou až 25 tisíc eur říct nebo publikovat „cokoli hanlivého a urážlivého ve vztahu k tomu, co mohou různá náboženství považovat za posvátná - a tím úmyslně způsobit rozhořčení podstatného počtu vyznavačů této víry".

Pokud budou členové Ateistického Irska za své citáty popotahováni, nezaplatí a hodlají se bránit u soudu. Zákon - který byl schválen už v červenci 2009, ale v platnost vešel až na Nový rok - totiž zároveň přiznává možnost bránit se tím že „důvěryhodná osoba" prokáže literární, uměleckou, politickou nebo vědeckou hodnotu toho, co obžalovaní řekli nebo otiskli.

Věříme ve zlaté pravidlo

Zákon se některými médii interpretuje jako vstřícný krok směrem ke katolické církvi. Irský ministr spravedlnosti Dermot Ahern nicméně argumentuje tím, že nová norma byla nutná, protože v důsledku přistěhovalectví existuje nyní v Irsku velké množství nejrůznějších náboženství - zatímco ústava z roku 1937 zaručuje právní ochranu víry hlavně křesťanům.

Skupina přitom vyzývá vládu, aby zrušila nejen tento zákon, ale odstranila z ústavy všechny zmínky o Bohu. „Věříme ve zlaté pravidlo: kdokoli může napadat nás a my můžeme napadat  kohokoli," říká ve svém prohlášení.

Zákon je podle nich hloupý, protože v civilizované společnosti mají lidé právo vyjádřit své myšlenky a názory na kterékoli náboženství, i když se jimi mohou někteří lidé cítit uraženi. Středověké náboženské právo nemá místo v sekulární moderní zemi, dodávají s tím, že po zveřejnění citátů má následovat i série veřejných mítinků.

Frank Zappa.
Frank Zappa. | Foto: Bleskově

Ve svém prohlášení parafrázují inkriminovaný zákon a píší, že každý Ir by měl mít právo na vyjádřit svůj názor na kterékoli náboženství beze strachu a bez toho, aby musel dokazovat, že tytéž myšlenky sdílí někdo známý.

Sami si ovšem do pětadvacítky zveřejněných citátů si velmi chytře vybrali velké kalibry, které automaticky zaručují to, co zákon říká - tedy že slova rouhačů musí potvrdit známá osobnost.

Takže na*rat buddhistům

Na jejich stránce http://www.atheist.ie/ jsou tu citáty kněží a náboženských hodnostářů včetně současného papeže, ale i biologa a ateisty Richarda Dawkinse, ministra irské vlády Conora Cruise O'Briena, Marka Twaina, Salmana Rushdieho, Franky Zappy, zpěvačky Björk - dokonce i proroka Mohameda a dvakrát Ježíše.

Hned v pořadí první citát z evangelia sv. Matouše (26:64) uvádí: "Ty sám jsi to řekl. Ale pravím vám, od nynějška uzříte Syna člověka sedět po pravici Všemohoucího a přicházet s oblaky nebeskými." - Tedy větu, za kterou Ježíše podle Bible židovští kněží odsoudili k smrti.

Foto: Reuters

Jestliže první citát je pokusem o filipiku, pak druhý je spíš malou provokací. V Opeře Jerryho Springera syn Boží podle ateistů konstatuje: „Jo, vlastně jsem trochu teplej."

Citáty uměleckých osobností pak většinou jinými slovy souhlasí s tím, co zde říká spsiovatel Salman Rushdie odsouzený za své Satanské verše k fatvě: „Idea posvátného je tím nejkonzervativnějším v každé kultuře. Slouží jen k tomu, aby se konkurenční myšlenky, pokrok a změny proměnily ve zločin."

A zpěvačka Björk ve vybraném citátu zůstává věrná svým hippie punkovým kořenům. „Nevěřím v náboženství, ale kdybych si nějaké měla vybrat, pak to bude buddhismus, protože mi přijde nejlidštější… Četla jsem o reinkarnaci. Prý se můžeme vrátit jako zvířata, která buddhisti považují za nižší bytosti. Ale ona nejsou nižší, jsou jako my, takže na*rat i buddhistům!"

Jako bonus pak Atheist Ireland na konci cituje irského ministra zahraničí Micheala Martina, když v roce 2009 v OSN odmítl návrh islámských států, že hanobení náboženství má být zločin: „Věříme, že tento návrh se neslučuje s konceptem podpory a ochrany lidských práv.  … Irsko považuje svobodu projevu za zásadní, stejně jako svobodu myšlení a svědomí - vše tvoří součást i protipól svobody náboženství."

 

Právě se děje

Další zprávy