Irsko letos vydalo rekordních 779 tisíc cestovních pasů, zřejmě i kvůli brexitu

ČTK ČTK
31. 12. 2017 7:20
Na rozdíl od některých jiných evropských zemí Británie umožňuje svým občanům mít dvojí občanství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dublin - Irsko letos vydalo rekordních 779 tisíc cestovních pasů. S odvoláním na údaje místní vlády o tom informoval list The Guardian. Oproti loňskému roku počet vydaných cestovních dokumentů ostrovní země stoupl o šest procent, oproti předloňskému dokonce o 15 procent. Na nárůstu se zřejmě podepsal i chystaný odchod Británie z Evropské unie.

"Je to nejvyšší počet irských pasů vydaných během jediného roku," uvedlo irské ministerstvo zahraničí. Rekordní byl přitom už rok 2016.

"Téměř 20 procent všech žádostí, které pasová služba letos obdržela, přišlo ze Severního Irska nebo z Velké Británie," upozornilo irské ministerstvo. Podle deníku The Guardian se zároveň meziročně o 95 procent zvýšil počet lidí, kteří se narodili v Británii, ale nechali se zaregistrovat jako Irové.

Obyvatelé Spojeného království v loňském červnovém referendu vyjádřili přání, aby jejich země opustila Evropskou unii. Irská republika ale jejím členem zůstává, a její občané tak budou nadále i občany EU se všemi výhodami, které z toho plynou, včetně volného pohybu osob.

Jedním z Britů, kteří se letos rozhodli využít možnosti získat irský pas, je podle listu The Guardian například i někdejší britský velvyslanec v Dublinu, sir Ivor Roberts, jehož otec se narodil v Belfastu.

Obyvatelé Severního Irska mají na základě mírové Velkopáteční dohody právo na irský pas automaticky. Získat ho může také každý, jehož jeden rodič či prarodič se v Irsku narodil. Podle některých odhadů tak má právo na irský pas asi deset procent všech Britů.

Na rozdíl od některých jiných evropských zemí Británie umožňuje svým občanům mít dvojí občanství.

 

Právě se děje

Další zprávy