Zaplaťte milion eur a žijte u nás. Irsko láká lidi z Hongkongu, aby unikli protestům

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 2. 2020 14:10
Stačí zaplatit milion eur a získáte trvalý pobyt v Irsku, láká investiční fond. Konkrétně cílí na obyvatele Hongkongu, kteří často hledají cestu ven z moderního města ležícího na jih od Číny. A to nejen kvůli protičínským protestům, které Hongkong už přes půl roku ovládají.
Demonstrace v Hongkongu - ilustrační foto.
Demonstrace v Hongkongu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Z Hongkongu se stěhují lidé do nejrůznějších zemí. Například sedmačtyřicetiletá Vanessa Choi Shan-shan a její manžel měli dobře placenou práci, přesto se všeho vzdali a přestěhovali se do Austrálie. Ona začínala v call centru, on zůstal doma s jejich synem. Přesto říkají, že svého rozhodnutí nelitují.

"Lidé v Hongkongu věří, že úspěšní jste jen tehdy, pokud vyděláváte hodně peněz. To je přehnané. Chci od toho svoje dítě uchránit," vysvětlovala už před dvěma lety Choiová. "Tady vás nikdo nesoudí podle vaší práce nebo role v rodině," dodala pro hongkongský deník South China Morning Post.

Důvodů pro opuštění Hongkongu mají lidé více. Patří mezi nejdražší města na světě, vadí jim i astronomické částky za vlastní bydlení, píše server Business Insider. Dále je to málo politické svobody, neohebný vzdělávací systém a dlouhá pracovní doba.

Rostoucího zájmu obyvatel Hongkongu o odstěhování si nyní všímá i speciální fond z Irska, který výměnou za splnění určitých podmínek nabízí občanům mimo Evropskou unii trvalý pobyt v zemi.

"Zaznamenali jsme velký zájem z Hongkongu a stále roste," uvedla na začátku února pro hongkongský deník Joanna Murphyová z Irského úvěrového fondu pro diasporu (IDLF), který reguluje Irská centrální banka. Murphyová prý kvůli vyššímu počtu zájemců v posledním půlroce cestovala do Hongkongu až čtyřikrát častěji než dříve.

"Je to díky tomu, jak se tady lidé cítí a jak se rodiny cítí právě teď v Hongkongu. Chtějí mít (v záloze) tuto možnost," doplňuje Murphyová. 

Milion eur a čistý trestní rejstřík

Zájemci musí splnit několik podmínek, které mají za cíl povzbudit irskou ekonomiku. Především musí investovat minimálně milion eur (téměř 25 milionů korun) do rodinných hotelů v okolí Dublinu, dále mít čistý trestní rejstřík a "dobrý charakter", uvádí oficiální stránky projektu. Za to lidé získají trvalý pobyt na dobu pěti let s automatickým prodloužením.

K udělení pobytu naopak nepotřebují znalost jazyka a stačí, když v zemi stráví aspoň jeden den v roce. Loni irský fond obdržel 420 žádostí, ne všechny však pocházely z Hongkongu.

"Irsko má zájem o hongkongské rodiny. Mohou se tu cítit bezpečně, je tu otevřená, rozmanitá a multikulturní společnost, a navíc jsme sekulární stát," láká Murphyová.

O odchodu z Hongkongu přemýšlejí hlavně mladí mezi 18 a 34 lety. V této skupině ho zvažují dva lidé ze tří, ukázal průzkum z loňského října, který cituje americká stanice CNN.

"Dříve byla emigrace volbou lidí ze střední třídy, kteří se chtěli s celou rodinou přestěhovat do cizí země. Ale teď jsou to mladí lidé po škole, kteří se rozhodli odejít," vysvětluje Chung Kim-wah z Polytechnické univerzity.

Žádné světlo na konci tunelu

Jednodušší život mimo Hongkong si pochvaluje také nyní osmadvacetiletá Lau Yuet-tan, která odešla na Island. "Občas se tady nudím, ale naučila jsem se užívat si jednodušší místní život. Na Islandu vás nikdo nebude nutit, abyste pracovali navíc," popsala deníku South China Morning Post.

"Většina lidí ztratila víru v budoucnost města, a chtějí ho proto opustit. Nevidí světlo na konci tunelu. Nezáleží jim na tom, jestli vydělají hodně peněz nebo jestli budou šplhat po společenském žebříčku," potvrzuje podobné stížnosti John Hu Hong-bong, který založil poradenskou firmu zaměřenou na migraci.

"Není tady žádný čas ani prostor na zábavu. Musíme se na to zaměřit, nemůžeme pořád jen pracovat a pracovat," říká také profesor Paul Yip Siu-fai z Hongkongské univerzity.

Problém představují i dlouhotrvající protesty proti čínskému vlivu, které ve městě probíhají. "Jednoho dne budu mít děti. Nechci, aby vyrůstaly v policejním státě, kde nebudou moci svobodně vyjádřit svůj názor," řekla CNN pětadvacetiletá Emily, která plánuje, že se do dvou let z Hongkongu odstěhuje.

Odchod kvůli nepokojům zvažují také cizinci, kteří do města přišli za prací. Japonský deník Nikkei uvádí, že pokud budou protesty pokračovat i v letošním roce, mohlo by město opustit kolem 650 tisíc cizinců. "Je mi jedno, kdo má pravdu a kdo ne. Protesty mají ten efekt, že lidé odcházejí," řekl listu nejmenovaný americký podnikatel, který se nyní stěhuje do Singapuru.

Video: Hongkong je na pokraji občanské války, lidé ale stojí za demonstranty, říká Blahota

Konflikt je vyhrocený, policie dál stupňuje násilí proti demonstrantům. Naděje na uchování autonomie je ale silná, míní sinolog Martin Blahota. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy