Irsko dokončilo ratifikaci. Z Česka je solitér

Naďa Straková
16. 10. 2009 10:35
Obstrukce ratifikace Lisabonské smlouvy v Česku znamená komplikace pro Evropskou komisi
Foto: Reuters

Dublin - Irská prezidentka Mary McAleesová v pátek svým podpisem dokončila ratifikaci Lisabonské smlouvy v Irsku. Podle agentury AFP to zvyšuje tlak na Česko, jedinou členskou zemi, která doposud reformní unijní pakt neratifikovala.

McAleesová při podpisu prohlásila, že podepsala "speciální právní instrument, který si Irové sami odsouhlasili v referendu".

V druhém kole plebiscitu, který se konal 2. října, se pro Lisabonskou smlouvu vyslovilo 67 procent irských občanů. Třicet tři procent Irů hlasovalo proti.

Irsko bylo jedinou zemí z celé sedmadvacítky, která musela podle irské ústavy Lisabon předložit ke schválení svým občanům.

Podmínkou konání druhého kola referenda byly garance, které Irům v EU vyjednal irský premiér Brian Cowen. Takzvané irské záruky se týkají oblasti daní, potratové politiky a zachování si vojenské neutrality a komisaře.

V Česku v současnosti Lisabon zkoumá Ústavní soud. Český prezident Václav Klaus také žádá pro ČR trvalou výjimku z Listiny základních práv EU. Chce podle svých slov zabránit majetkovým nárokům sudetských Němců.

Na žádost Ústavního soudu vydala vláda Jana Fischera ve čtvrtek prohlášení o tom, že Lisabonská smlouva podle vlády české ústavě neodporuje. Ten samý den také s prezidentem o jeho podmínce zahájila jednání.

Zájmy EU v ohrožení

Klausovým požadavkem by se měl zabývat summit Evropské unie na konci října. Tam by se mělo také projednávat nové složení Evropské komise, které vyprší mandát k poslednímu říjnovému dni. K tomu ale podle serveru Euobserver komise potřebuje "pozitivní signál od českého prezidenta, že smlouvu podepíše".

Pokud se ale do konce října o novém složení komise nerozhodne, bude se o ní jednat až v prosinci. V praxi by to podle Euobserveru znamenalo, že o nových komisařích by se hlasovalo v polovině ledna a za své pracovní stoly by usedli během března.

Podle analytiků toto zdržení řádného fungování EK ale ohrožuje zájmy Evropské unie. Zejména v předvečer jednání o klimatických změnách a v době globální krize je podle nich nutné, aby komise fungovala naplno, a ne jen prozatímně, jak tomu bude, pokud otázka nové komise nebude vyřešena do konce října.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy