Irské referendum o Lisabonu jsme sledovali online

Zahraničí Zahraničí
2. 10. 2009 23:00
Irské referendum o přijetí Lisabonské smlouvy skončilo
Přenosná volební urna dorazila i na irský ostrov Inishfree.
Přenosná volební urna dorazila i na irský ostrov Inishfree. | Foto: Reuters

Dublin - Evropská unie má dohromady téměř půl miliardy obyvatel, ale o její budoucnosti dnes rozhodovaly pouhé tři miliony.

Zhruba tolik Irů mělo totiž právo hlasovat v dnešním referendu o Lisabonské smlouvě. Jednou už ji odmítli, dnes o ní rozhodují podruhé.

Poté, co dostali od EU některé záruky (například stálé křeslo eurokomisaře a právo rozhodovat si o daních či zákazu potratů), podpora Lisabonské smlouvě stoupla a očekává se, že až se dnes v jedenáct večer našeho času hlasovací místnosti uzavřou, v urnách bude více lístků s nápisem ano.

Pokud to tak skutečně dopadne, zbývá ještě ratifikace ve dvou ze sedmadvaceti členských zemí - v Polsku a České republice.

Polský prezident Lech Kaczyński už slíbil, že smlouvu podepíše příští týden, takže bude v Polsku ratifikována. Scházet tak už bude pouze podpis českého prezidenta Václava Klause.

Někteří evropští státníci už dali najevo nevoli nad jeho váháním. Například francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo italský premiér Silvio Berlusconi.

A co když Irové řeknou opět ne? Euroskeptici a odpůrci Lisabonu budou mít důvod k radosti. Smlouva bude zřejmě nadobro pohřbena. A Václav Klaus už nebude muset nic podepisovat.

Irské referendum jsme sledovali od čtyř hodin odpoledne živě. První odhady výsledků bychom měli znát před půlnocí, definitivní výsledky pak v sobotu ráno.

Foto: Aktuálně.cz

23:18 - Účast na referendu je bezprostředně po jeho skončení odhadována irskými médii na 50 procent. Loňského referenda se zúčastnilo 53 procent Irů.

Foto: Aktuálně.cz

23:00 - Hlasovací místnosti se uzavřely. Sčítání oficiálně začně zítra ráno, konečné výsledky budou k dispozici odpoledne. Průběžné výsledky sčítání nabízí na své internetové stránce deník Irish Times (irishtimes.com)

Foto: Aktuálně.cz

22:28 - Průzkumy v hlasovacích místnostech v Dublinu, kde žije čtvrtina irské populace naznačují, že Lisabonská smlouva v dnšním referendu prošla. Podle agentury Reuters to sdělil představitel největší vládní strany Fianna Fáil. Hlasování však skončí až za půl hodiny.

Foto: Aktuálně.cz

22:11 - Václav Klaus v rozhovoru pro Českou televizi potvrdil, že si přeje, aby Irově v referendu odmítli Lisabonskou smlouvu. Pokud ji schválí, rozhodně to pro něj neznamená, že by ji hned podepsal. Rozhodně prý vyčká stanoviska Ústavního soudu.

 

Foto: Aktuálně.cz

Irská kampaň na Lisabon dostane tisíce eur od Ryanairu

Ředitel firmy Michael O'Leary říká, že neschválení dokumentu by mělo na Irsko neblahý ekonomický dopad.

 

Foto: Aktuálně.cz

21:29- Volební účast v Dublinu podle očekávání stoupá. V pět hodin odpoledne už činila 31 procent. Ve venkovských oblastech ale hlasuje málo lidí. Salbá účast podle analytiků nahrává spíše odpůrcům smlouvy.

Foto: Aktuálně.cz

20:51-Přesný počet Irů, kteří dnes mají právo rozhodnout o Lisabonské smlouvě, je 3 078 032.

Foto: Reuters

Foto: Aktuálně.cz

20:44 - Příznivci smlouvy argumentují hlavně tím, že EU Irsku ekonomicka pomohla a pomůže mu dostat se i ze současné krize. Odpůrci Lisabonu říkají, že ostrov přijde o svoji neutralitu a suverenitu. "Lisabonská smlouva je dobrá pro politiky, ale špatná pro občany zemí Evropské unie," řekl vůdce protilisabonské kampaně Declan Ganley.

Foto: Aktuálně.cz
 

20:34 - Sčítání hlasů začne zítra v deset hodin našeho času, oficiální výsledky budou známy ještě během soboty.

Foto: Aktuálně.cz

20:10 - Irská televize oznámila, že v metropoli Dublinu dopoledne hlasovalo 14 procent z těch obyvatel města, kteří mají právo rozhodovat..

Foto: Aktuálně.cz

20:07 - Irské sázkové kanceláře však předpokládají, že voliči smlouvu schválí, a podle toho stanovily kurzy. Například kancelář William Hill očekává, že pro smlouvu bude hlasovat 60 až 65 procent voličů. "Vše vypadá na to, že strana 'pro' bude mít tentokrát štěstí," řekl Tony Kenny, mluvčí společnosti William Hill.

Foto: Aktuálně.cz

18:35 - Podle agentury TNS MediaMarket předreferendové kampani dominovala debata o daňové politice a zárukách, které EU Irsku poskytlo. Z průzkumu vyplývá, že obě strany vedly velmi agresívní kampaň. "Co se týče kampaně v tištěných médiích, obě strany vykazovaly velmi kontroverzní a agresívní rétoriku," prohlásil mluvčí agentury Dan Halliwell.

Přenosná volební urna dorazila i na irský ostrov Inishfree.
Přenosná volební urna dorazila i na irský ostrov Inishfree. | Foto: Reuters

Foto: Aktuálně.cz

18:20 - Mediální zájem o letošní irské referendum předčí všechna očekávání a je daleko vyšší než v loňském roce. Letos se na něj akreditovalo přes 560 televizních a rozhlasových stanic a novinářů jak pro tištěná, tak i pro internetová média z celého světa - od členských států EU a Ruska až po Japonsko, Katar a Čínu. Loni jich bylo pouze 350.

Foto: Aktuálně.cz

17:56 - Zatím nejnižší účast hlásí druhé největší město Cork - kolem pěti procent. Ani třetí město Limerick se zatím nemůže chlubit vysokou účastí - kolem 9 procent. Místní úřady věří, že většina lidí dorazí až po skončení pracovní doby.

Foto: Reuters
Irští odboráři vyzývají k hlasování proti Lisabonu
Odborové hnutí Unite tvrdí, že reformní pakt EU ohrožuje práva pracujících.

Foto: Aktuálně.cz

17:44 - Někteří Dubliňané, které vyzpovídal reportér irského deníku Irish Times, uvedli, že se jim nelíbí, že musí k urnám podruhé, a proto budou volit Ne. Jiní zas řekli, že loňské hlasování o smlouvě vynechali, a tentokrát hlasovali ano.

Foto: Aktuálně.cz

17:30 - Volební účast v Dublinu byla během odpoledne 21,4 procent oproti 15,5 procentům ve stejnou dobu v loňském referendu. Zbytek země hlásí zatím jen desetiprocentní účast.

Foto: Reuters
S irským referendem drama nekončí. Brusel neví, co dál
Evropští lídři pořád netuší, co podniknou v případě, že Irsko Lisabonskou smlouvu schválí a český prezident bude otálet s podpisem.

Foto: Aktuálně.cz

17:15 - Irská ministryně pro sociální otázky a rodinu Mary Hanafinová řekla BBC, že v roce 2008 měli Irové dobrý důvod nehlasovat pro Lisabonskou smlouvu. Letos ale očekává jiný postoj. "Irům hodně záleží na zachování neutrality, vlastní daňové politiky a právo na život," vysvětlila Hanafinová, proč mnoho Irů podle průzkumů veřejného mínění změnilo na unijní dokument názor. 

Foto: Aktuálně.cz

16:59 - Kromě Irska ještě neratifikovaly smlouvu Polsko a Česká republika. Polský prezident Lech Kaczyński prý dostojí svému slibu a podepíše Lisabon poté, co jej schválí Irové. "Prezident tak učiní brzy po zveřejnění výsledků irského referenda. Když říkám brzy, myslím tím příští týden," prohlásil pro list Dziennik Kaczyńského poradce Pawel Wypych.

Foto: Reuters

Foto: Aktuálně.cz

16:50 - V severozápadním městečku Letterkenny v hrabství Donegal většina lidí, s kterými dělal rozhovor zpravodaj BBC, na Lisabonskou smlouvu pohlíží skepticky. V prvním referendu toto hrabství, které má nejvyšší nezaměstnanost z celé země, vykázalo nejvíce odpůrců. Lidé zde s nadsázkou říkali, že "keltský tygr" o ně ani ocasem nezavadil.

Foto: Aktuálně.cz

16:40 - Irský premiér Brian Cowen vyzval Iry, aby hlasovali pro smlouvu. V opačném případě bude podle něj země izolovaná a dostane se do ještě hlubší ekonomické recese. Irsku se v uplynulých letech přezdívalo díky prudkému hospodářskému růst „keltský tygr," ale globální krize ostrov tvrdě zasáhla. Nezaměstnanost nyní přesahuje dvanáct procent.

Foto: Aktuálně.cz

16:30 - Podle novinářů je zatím účast v referendu slabá. Očekává se, že mnoho lidí přijde vhodit svůj hlas až večer.

Foto: Aktuálně.cz

16:25 - Zpravodaj agentury Reuters uvedl, že zpovídal lidi v dublinské čtvrti Booterstown, obývané převážně příslušníky střední vrstvy. Drtivá většina mu prý řekla, že hlasovala pro Lisabon.

Foto: Aktuálně.cz

16:19 - Největší irské politické strany vyzvaly obyvatele ostrova, aby hlasovali pro Lisabonskou smlouvu. Jejím hlavním odpůrcem je hnutí Libertas podnikatele Declana Ganleyho. Právě jeho kampaň přispěla k tomu, že loni 12. června hlasovala většina Irů proti smlouvě. V letošních evropských volbách ale hnutí Libertas propadlo.

Foto: Aktuálně.cz

16:16 - Irský premiér Brian Cowen, který odvolil v 11 hodin dopoledne ve škole Mucklagh v hrabství Offaly, dnes prohlásil, že toto referendum o Lisabonské smlouvě je v Irsku poslední. Ať rozhodnou lidé jakkoliv, třetí už nebude. Prezidentka Mary McAleeseová s manželem Martinem odvolili v 10,30 v prostorách nemocnice Sv. Marie.  

Foto: Aktuálně.cz

16:08 - Hlasovací místnosti se otevřely v sedm hodin ráno, na některých odlehlých ostrovech lidé hlasovali už ve středu. Podle posledního průzkumu bylo rozhodnuto říci Lisabonské smlouvě ano 55 procent Irů, dvacet procent ještě nebylo rozhodnuto.

 

Právě se děje

Další zprávy