reklama
 
 

Irská strana Sinn Féin má po 30 letech nové vedení. Gerryho Adamse střídá žena

20. 1. 2018 14:22
Odstupujícího předsedu Gerryho Adamse vystřídá současná místopředsedkyně Mary Lou McDonaldová.

Belfast - Irská republikánská strana Sinn Féin změní po více než 30 letech svého šéfa, místo odstupujícího předsedy Gerryho Adamse zaujme současná místopředsedkyně Mary Lou McDonaldová. Rozhodlo o tom vedení strany na setkání v Belfastu. Adams stál v čele nacionalistické Sinn Féin, která působí jak v Irsku, tak v Severním Irsku, od roku 1983.

Devětašedesátiletý Adams je už půlstoletí klíčovou a kontroverzní postavou irské politiky. Někteří ho označovali za teroristu, druzí ho chválili jako mírotvorce.

Jako šéf Sinn Féin, někdejšího politického křídla Irské republikánské armády (IRA), která vedla ozbrojený boj za odtržení Severního Irska (Ulsteru) od Británie, přispěl Adams k mírové dohodě z roku 1998. Ta ukončila tři desítky let trvající krvavé boje mezi katolíky a protestanty. Adams byl podle agentury AP zároveň obviňován, že byl vysoce postaveným členem IRA, toto tvrzení ale opakovaně popřel.

Odchod z čela strany oznámil Adams už loni v listopadu. Nyní stranické vedení sdělilo, že jedinou kandidátkou na post předsedy je McDonaldová. Předsednické volby se konají 10. února.

autor: ČTK | 20. 1. 2018 14:22

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama