Irové napodruhé řekli drtivé Ano lisabonské smlouvě

Martin Novák Martin Novák
3. 10. 2009 20:15
Mezi důvody obratu patří obava z izolace a krize
Irové dnes Evropě jasně řekli, že chtějí být její součástí. Oslavy v Dublinu.
Irové dnes Evropě jasně řekli, že chtějí být její součástí. Oslavy v Dublinu. | Foto: Reuters

* Před rokem 12. června hlasovalo v prvním referendu proti 53 procent lidí * Nyní podle prvních propočtů hlasoval obdobný podíl občanů pro

Dublin - Přesně 3 078 032 Irů mělo v pátek možnost zúčastnit se druhého referenda o Lisabonské smlouvě a tím rozhodnout o další budoucnosti Evropské unie - a jejích téměř půl miliardy obyvatel. přišlo 58 procent z nich a schválili ji v poměru dvě ku jedné.

Podle konečných výsledků bylo pro smlouvu 67,1 procenta hlasů a proti necelých 33 procent. "Irové dnes promluvili jasně a hlasitě. Lisabonská smlouva byla schválena přesvědčivým způsobem," prohlásil irský premiér Brian Cowen. "Je to dobrý den pro Irsko a dobrý den pro Evropu."

Výsledky potvrdily, že se kyvadlo obrátilo zcela na druhou stranu - rozdíl oproti minulému referendu je 20,5 procenta více hlasů pro smlouvu. Irové smlouvu loni v červnu odmítli poměrem hlasů 53,4 ku 46,6 procenta za účasti 52,7 procenta.v

Vláda text Irům znovu předložila poté, co jej unie rozšířila o záruky týkající se výhrad, které k ní měli irští odpůrci dokumentu.

"Trend je jasný po celé zemi," řekl už po poledni irský ministr zahraničí Micheál Martin. "Je to dobře pro zemi. Tentokrát to vypadá jako přesvědčivé Ano," prohlásil s tím, že při minulém referendu loni v červnu propadla kvůli "informačnímu deficitu a nedostatku znalostí".

Zatímco minule pro smlouvu hlasovalo jen deset ze 43 irských volebních okrsků, tentokrát ji odmítly jen dva. V naprosté většině ostatních má "ano" přesvědčivou většinu.

Foto: Reuters

Vítězství irských "Evropanů" záhy připustili i odpůrci Lisabonské smlouvy z uskupení Coir a Libertas. Jeden z nejvýraznějších odpůrců smlouvy, byznysmen Declan Ganley uvedl, že stoupenci smlouvy dosáhli "velmi přesvědčivého vítězství".

Přesto věří, že český prezident Václav Klaus smlouvu nepodepíše. Smlouva ještě není ratifikovaná ve dvou zemích - Polsku a právě České republice.

Polský prezident Lech Kaczyński už dřív oznámil, že v případě irského schválení podepíše smlouvu v pondělí či úterý. Klaus naopak v pátek večer řekl České televizi, že o podpisu zatím neuvažuje. Nejprve každopádně vyčkat rozhodnutí Ústavního soudu, který posoudí stížnost skupiny senátorů.

Česká republika tak zřejmě zůstane posledním ze sedmadvaceti členských států EU, kde ještě Lisabon nebyl ratifikován. To ji velmi pravděpodobně vystaví uvnitř Unie tlaku.

Kdyby Irové smlouvu stejně jako před rokem v prvním referendu odmítli, Lisabon by byl patrně definitivně pohřben. Svůj hlas odevzdala podle předběžných propočtů zhruba polovina Irů, účast se ale velmi lišila, někde byla jen deset procent.

Už první odhady největších irských stran nicméně naznačovaly, že tentokrát smlouvu obyvatelé ostrova schválili. Mezi důvody obratu patří hlavně obava z izolace Irska v Evropě. A také přesvědčení, že současnou hlubokou recesi ostrov lépe překoná díky členství v Evropské unii.

 

Právě se děje

Další zprávy