Íránu zmizel jaderný fyzik při pouti do Mekky

Roman Gazdík
8. 10. 2009 12:15
Spekuluje se, že mohl předat Američanům informace týkající se jaderného zařízení v Komu
Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran.
Satelitní snímky zařízení nedaleko města Kom, ve kterém se chystá Írán obohacovat uran. | Foto: Reuters

Teherán - Jmenuje se Šahram Amiri a jedná se o íránského jaderného fyzika, který pracoval na teheránské univerzitě Malek Aštar a zmizel během své poutě do Mekky v červnu. To jsou nyní jediné informace, na kterých se lze shodnout.

Teherán o něm mluví pouze jako o svém občanu a jeho povolání nezdůrazňuje. Původcem jeho zmizení jsou dle íránského ministra zahraničí Manúčehra Mottakího Spojené státy, na jejichž popud jej prý nechali zatknout Saúdové.

Některé saúdské zdroje mluví o tom, že požádal v jejich zemi o azyl, Rijád to však oficiálně popírá. Mluvčí ministerstva zahraničí USA Ian Kelly prý nemá o Amirim "žádné informace".

Amiri zmizel, Kom se objevil

Světlem na konci tunelu tohoto informačního zmatku však může být skutečnost, že jeho zmizení o několik měsíců předcházelo zlomovému momentu v hádkách o íránském jaderném programu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na inspekci jaderných zařízení
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na inspekci jaderných zařízení | Foto: Reuters

Teherán na konci září informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) o tom, že kromě zařízení na obohacování uranu v Natanzu staví další objekt, kam hodlá umístit další centrifugy zvyšující přítomnost v jaderné energetice i zbrojařství využívaného izotopu U235. Objekt se nachází v blízkosti posvátného města Kom.

A podle izraelského serveru DEBKAfile a íránského serveru Jahhannews.com pracoval Šahram právě v Komu. Servery neudávají pro svá tvrzení žádné zdroje, že však byl Amiri velkou rybou, napovídají i íránské reakce. Sám Mottakí minulý týden o této věci mluvil při své soukromé schůzce s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem a včera si na USA postěžoval i veřejně.

"Považujeme Saúdskou Arábii za zodpovědnou za situaci týkající se Šahrama Amiriho a domníváme se, že v jeho zatčení byly zapleteny Spojené státy," citovala ho íránská agentura Farsi.

Unesli ho, nebo emigroval?

Saúdskouarabský list Ašark Awsat napsal, že Mottakí s Panem mluvil i o dalších zmizelých Íráncích, o nichž se předpokládá, že předali zahraničním tajným službám informace týkající se íránského jaderného programu.

Revoluční gardy
Revoluční gardy | Foto: Reuters

Nejznámější je případ bývalého náměstka ministra obrany Aliho Rézy Ašgara, který zmizel během své cesty do Turecka v prosinci 2007. Teherán obviňuje USA z jeho únosu, jiné zdroje uvádí, že emigroval dobrovolně.

Když Írán přišel se svým přiznáním, že staví jaderné středisko v Komu, učinil tak podle Spojených států jen kvůli tomu, že zjistil, že už o tom americké rozvědky věděly a chtěl jim tak vzít vítr z plachet. Íránci naopak tvrdí, že nešlo o "tajné zařízení", protože jsou povinni oznámit MAAE jeho existenci až 180 dní před transportem uranu do objektu.

Pod dohledem Revolučních gard

Podle oficiálních vyjádření věděly USA o existenci zařízení přibližně tři roky a k jeho objevení přispěly "různé druhy" výzvědného zpravodajství, například satelity. Zda šlo i o íránské jaderné vědce, zveřejněno nebylo.

Vzhledem k jeho zmizení však sílí spekulace, že jedním z těch důležitých mohl být i Amiri, který se nevrátil do hotelu tři dny po příjezdu do Saúdské Arábie. Své ženě se naposled telefonicky ozval ze saúdské Medíny 3. června.

Podle serveru DEBKAfile íránští jaderní vědci nemohou cestovat do zahraničí, výjimkou jsou pouze poutě do Mekky. I v tom případě však jedou ve skupině, na kterou dohlíží bezpečnostní důstojníci. Jejich pasy má přitom u sebe šéf zájezdu, obvykle někdo z Revolučních gard, elitní armádní jednotky, o kterou se režim opírá.

 

Právě se děje

Další zprávy