Íránští Židé protestují u Ahmadínežáda

man
14. 2. 2006 19:00
Teherán - Poznámky íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o holocaustu se dotkly Židů žijících v Íránu. Hlava tamní židovské komunity napsala prezidentovi protestní dopis.
Židé se modlí v teheránské synagoze.
Židé se modlí v teheránské synagoze. | Foto: Aktuálně.cz

Židů dnes žije v Íránu pětadvacet tisíc, z toho převážná většina v Teheránu. Předseda Íránské židovské obce Harún Ješají v dopise Ahmadínežádovi dal najevo, že zpochybňování holocaustu považuje za nesmyslné.

"Jak je možné ignorovat tolik nezvratných důkazů o vyhánění a masakrech Židů v Evropě v době druhé světové války? ... Zpochybňování jedné z nejsmutnějších událostí lidstva ve 20.století šíří strach i v řadách íránské židovské komunity," uvádí se v dopise Ahmadínežádovi.

Mahmúd Ahmadínežád.
Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Aktuálně.cz

Židé dopis odeslali už před dvěma týdny, až nyní ho ale faxem poskytli i zahraničním médiím. Představitelé židovské komunity odmítli odpovídat na otázky, zda a jak jim Ahmadínežád odpověděl.

Počet Židů v Íránu se výrazně zmenšil po islámské revoluci v roce 1979, kdy jich většina odešla z obav před novým režimem do Izraele nebo západních zemí. Ti, co zůstali, mohou svobodně praktikovat své náboženství, ale v praktickém životě čelí některým omezením.

Vzhledem k islámskému zákonodárství nemohou pracovat jako soudci, uzavřeny jsou pro ně i nejvyšší hodnosti v armádě.

V parlamentu má židovská komunita automaticky rezervováno jedno křeslo. Židé v Íránu ovšem nesmějí veřejně projevovat sympatie k Izraeli ani do židovského státu cestovat.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy