reklama
 
 

Íránští Židé protestují u Ahmadínežáda

14. 2. 2006 19:00
Teherán - Poznámky íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o holocaustu se dotkly Židů žijících v Íránu. Hlava tamní židovské komunity napsala prezidentovi protestní dopis.

Židů dnes žije v Íránu pětadvacet tisíc, z toho převážná většina v Teheránu. Předseda Íránské židovské obce Harún Ješají v dopise Ahmadínežádovi dal najevo, že zpochybňování holocaustu považuje za nesmyslné.

"Jak je možné ignorovat tolik nezvratných důkazů o vyhánění a masakrech Židů v Evropě v době druhé světové války? ... Zpochybňování jedné z nejsmutnějších událostí lidstva ve 20.století šíří strach i v řadách íránské židovské komunity," uvádí se v dopise Ahmadínežádovi.

Židé dopis odeslali už před dvěma týdny, až nyní ho ale faxem poskytli i zahraničním médiím. Představitelé židovské komunity odmítli odpovídat na otázky, zda a jak jim Ahmadínežád odpověděl.

Počet Židů v Íránu se výrazně zmenšil po islámské revoluci v roce 1979, kdy jich většina odešla z obav před novým režimem do Izraele nebo západních zemí. Ti, co zůstali, mohou svobodně praktikovat své náboženství, ale v praktickém životě čelí některým omezením.

Vzhledem k islámskému zákonodárství nemohou pracovat jako soudci, uzavřeny jsou pro ně i nejvyšší hodnosti v armádě.

V parlamentu má židovská komunita automaticky rezervováno jedno křeslo. Židé v Íránu ovšem nesmějí veřejně projevovat sympatie k Izraeli ani do židovského státu cestovat.

autor: man | 14. 2. 2006 19:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama