Kvůli Mekce se rozpoutala válka slov. Nejste muslimové, vzkázali Saúdové do Íránu

ČTK ČTK
7. 9. 2016 14:29
Vztahy mezi Saúdskou Arábií a Íránem se zhoršují. Odlišné větve islámu mění mezinárodní politiku obou zemí. Sunnitští Saúdové podporují povstalce v Sýrii, zatímco šíitský Írán podporuje prezidenta Bašára Asada. Íránci kritizují špatnou organizaci každoroční muslimské pouti do Mekky a saúdskoarabský duchovní vůdce označil íránské vůdce, že nejsou muslimové.
Při velké pouti loni 24. září zahynulo nejméně 2426 lidí, mezi nimi stovky íránských poutníků.
Při velké pouti loni 24. září zahynulo nejméně 2426 lidí, mezi nimi stovky íránských poutníků. | Foto: Reuters

Rijád – Spory mezi Saúdskou Arábií a jejím blízkovýchodním rivalem Íránem se vyhrocují. Saúdskoarabská nejvyšší náboženská autorita v zemi – velký muftí šajch Abdal Azíz Šajch – prohlásil, že vůdci Íránu nejsou muslimové.

Z toho podle něj vyplývá, že jsou pro Íránce hlavními nepřáteli stoupenci sunnitské větve islámu, tedy většina obyvatelstva Saúdské Arábie, napsala agentura Reuters.

Velký muftí reagoval na vyjádření íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, který v pondělí prohlásil, že saúdskoarabské úřady "zavraždily" muslimské poutníky, kteří utrpěli zranění při loňské tragédii během muslimské pouti hadždž do Mekky.

Vyjádření Chameneího prý nebylo pro muftího překvapením. "Musíme pochopit, že oni nejsou muslimové... Jejich nepřátelství vůči muslimům trvá již dlouho a jejich hlavními nepřáteli jsou sunnité," nechal se slyšet.

Íránští vůdci jsou podle něj stoupenci zoroastrismu, tedy – společně s judaismem – nejstaršího známého náboženství. Vzniklo na území dnešního Íránu, ale jedná se pouze o menšinové náboženství, největší procento Íránců jsou šíité.

Sunnité v některých zemích považují šíity za odpadlíky.

Při velké pouti loni 24. září zahynulo nejméně 2426 lidí, mezi nimi stovky íránských poutníků. Většina z nich byla ušlapána nebo se udusila. Počet obětí při hadždži byl nejvyšší od roku 1990.

"Země v regionu i celý islámský svět by měly řešit problémy společně a potrestat saúdskoarabskou vládu," prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání na jednání vlády.

Teherán již dříve obvinil Rijád ze sabotáže a neschopnosti zaručit bezpečnost poutníků. Vztahy mezi oběma zeměmi se ještě více vyhrotily letos v lednu, kdy v Saúdské Arábii popravili šíitského duchovního.

To v Íránu zvedlo vlnu nepokojů, které se vystupňovaly v napadení saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu.

Vztahy mezi Íránem, v regionu dominantní šíitskou zemí, a Saúdskou Arábií, která je jeho sunnitským rivalem, jsou napjaté i kvůli válce v Sýrii.

"Bohužel tato vláda pácháním zločinů v regionu a podporou terorismu prolévá krev muslimů v Iráku, Sýrii a Jemenu," dodal Rúhání v poukazem na odlišnou mezinárodní politiku.

Zatímco Írán podporuje prezidenta Bašára Asada, Saúdská Arábie pomáhá některým povstaleckým skupinám.

 

Právě se děje

Další zprávy