Íránský soud zmrazil majetek lidí, kteří mají vazby na stanici BBC. Nemohou ani prodat své auto

ČTK ČTK
15. 8. 2017 14:59
Lidé, kteří pracují nebo pracovali pro perskou redakci britské stanice BBC, nemohou v Íránu nakládat se svým majetkem. Soud ho nařídil zmrazit u 150 lidí, a to včetně přispěvatelů BBC. Podle stanice je takový krok "šokující". V Íránu je televizní, rozhlasová i internetová produkce BBC zakázaná. Někteří Íránci ale její vysílání přijímají přes satelit.
Sídlo stanice BBC v Londýně.
Sídlo stanice BBC v Londýně. | Foto: Reuters

Teherán - Íránský soud nařídil zmrazit majetek 150 lidí, kteří pracují pro perskou redakci britské veřejnoprávní stanice BBC. Podle oznámení stanice jsou na seznamu současní i bývalí zaměstnanci a také přispěvatelé.

BBC požádala íránské úřady, aby opatření zrušily.

Ředitelka zahraničního oddělení BBC Francesca Unsworthová sdělila, že rozhodnutí brání zaměstnancům kupovat nebo prodávat majetek i automobily. Podle Unsworthové je "šokující, že by měl někdo za svoje vazby na BBC čelit finančním nebo právním postihům".

V Íránu je televizní, rozhlasová i internetová produkce BBC zakázaná. Někteří Íránci ale její vysílání přijímají přes satelit.

V soudním rozhodnutí jsou jména 152 osob, kterých se zmrazení majetku týká. Vydal je soud, který přísluší teheránské věznici Evín.

Podle BBC se stanice o tomto rozhodnutí dověděla nepřímo, a to díky případu, kdy chtěl příbuzný jedné zaměstnankyně prodat majetek.

Vedení BBC považuje krok Íránu za snahu umlčet nestranné novináře. Výkonný šéf perského vysílání Amír Azímí řekl, že pracovníci redakce budou nadále zajišťovat nezávislé, důvěryhodné a nestranné zpravodajství.

I přes zákaz má redakce v Íránu podle informace BBC 13 milionů posluchačů a diváků. Írán je tak mezi ostatními zeměmi co do sledovanosti BBC na sedmém místě.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy