Írán plánuje snížit počet poprav. Před šibenicí chce uchránit drogové dealery

Zahraničí Zahraničí
5. 10. 2016 20:14
Chceme odstranit trest smrti pro ty zločince, kteří jednají ze zoufalství, zdůvodňuje jeden z íránských poslanců návrh. Ten ale zřejmě narazí u zastánců tvrdé ruky. Podle nich trestní zákoník odpovídá islámským tradicím a nehodlají na něm nic měnit. Loni přitom bylo v zemi popraveno asi 950 lidí, některá lidskoprávní uskupení hovoří až o 1500 mrtvých.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

TeheránÍrán pravidelně obsazuje nelichotivé druhé místo mezi zeměmi, které celosvětově popraví nejvíce lidí. Hned za Čínou.

Loni bylo v zemi podle místních médií popraveno asi 950 lidí, některá lidskoprávní uskupení hovoří až o 1500 mrtvých. Politici proto nyní debatují o nových pravidlech, která by počty státem usmrcených lidí mohla razantně snížit.

Nedávno zvolený parlament chystá zákon, který by zrušil trest smrti pro drogové dealery a pašeráky.

"Chceme odstranit trest smrti pro ty zločince, kteří jednají ze zoufalství," vysvětlil plány jeden z poslanců Jahija Kamalpúr. Zdůraznil, že k problému by bylo dobré přistupovat vědecky, a ne přes city.

Vše ale zřejmě narazí na odpor zastánců tvrdé ruky v řadách justice. Ti dlouhodobě naznačují, že trestní zákoník odpovídá islámským tradicím a jeho změny jsou nepřípustné.

"Pokud by justice nepřijala tvrdý postoj, situace by byla velmi špatná a drogy by byly k dostání i v klasických obchodech s léky," hájí podle serveru The New York Times trest smrti ministr spravedlnosti Sadík Larijání.

Obchod s drogami kvete i přes trest smrti

Podle současné právní úpravy hrozí hrdelní trest každému, kdo u sebe má alespoň 30 gramů heroinu.

Statistiky ovšem ukazují, že ačkoliv dealeři a pašeráci představují nemalé procento popravených, obchod s drogami bují dál.

"Pravdou je, že popravy pašeráků drog nemají žádný odstrašující efekt," uvedl koncem srpna Muhammad Baker Olfat, který se zabývá sociálními otázkami v íránském soudnictví.

"Proti pašerákům bojujeme plnou silou – v rámci zákona. Naneštěstí se ale stále zvyšuje množství drog, které je do Íránu pašováno i převáženo napříč zemí. Zvyšuje se i rozmanitost drog a počet lidí, kteří jsou do nich zapleteni," cituje ho agentura Reuters.

Změna v postoji k popravám je nicméně v Íránu vidět. Ubylo těch veřejných, ty zbylé nepřitahují tolik pozornosti občanů jako kdysi.

 

Právě se děje

Další zprávy