Íránský jaderný vědec zahynul při atentátu v Teheránu

Zahraničí Zahraničí
12. 1. 2010 9:38
Masúda Mohammadiho zabila bomba v motorce zaparkované před jeho domem
Nedávno odtajněné zařízení na obohacování uranu u íránského Komu
Nedávno odtajněné zařízení na obohacování uranu u íránského Komu | Foto: Reuters

Teherán - Výbuch bomby nastražené v zaparkované motorce zabil v úterý ráno íránského jaderného vědce před jeho bytem v severní části Teheránu. Informovala o tom íránská média.

„Pan Masúd Mohammadi, oddaný a revoluci podporující profesor Teheránské univerzity, se dnes ráno stal mučedníkem při teroristickém činu spáchaném protirevolučními a arogantními mocenskými silami," komentoval na své webové stránce jeho smrt státní mediální konglomerát IRIB.

Podle agentury Reuters nazývá Írán často své zahraniční oponenty „globální arogancí".

Televize Press TV uvedla, že profesor zemřel poté, co vyšel ze svého domu a mířil do práce. Výbuch roztříštil okna jeho bytu v severoteheránské čtvrti Kejtaríja.

Teheránský žalobce potvrdil, že Mohammadi se zabýval jadernou fyzikou.

„Masúd Ali Mohammadi přednášel jadernou energetiku. Zatím nebyli zadrženi žádní podezřelí," řekl Abbás Džafarí Dolatabádí agentuře ISNA s tím, že profesor právě nasedal do svého auta, když blízká motorka vybuchla.

Íránská agentura Borna News napsala, že Mohammadi byl „vysoce postaveným jaderným vědcem". Podle mluvčího íránské jaderné agentury se však přímo nepodílel na budování íránského nukleárního programu, ale pracoval pouze v "na poli teorie".

List Washington Post uvedl, že se vědcovo jméno objevilo na seznamu zaměstnanců univerzity podporujících opozičního prezidentského kandidáta Mír Hosejna Musávího.


 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy