Íránského šachistu vyloučili, nechtěl hrát s Izraelcem

Zahraničí Zahraničí
27. 10. 2011 15:25
Velmistr Eshan Ghaem Haghami odmtíl z "politických důvodů" souboj s Ehudem Sacharem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Bastia - Na sportovních akcích se z íránské posedlosti politikou už stal folklór. Teherán nechává své sportovce soutěžit vždy až do chvíle, než narazí na izraelské soupeře.

Poslední případ se stal v korsické Bastii, která hostí mezinárodní šachový turnaj. Dorazilo na něj přes 800 hráčů z 30 zemí, včetně čtyřicítky velmistrů a mezinárodních mistrů. Nechybí ani světový šampión Viswanathan Anand z Indie.

Organizátoři ovšem byli nuceni vyloučit íránského velmistra Ehsana Ghaema Maghamiho. Odmítl totiž usednout ke stolu s Ehudem Sacharem, jehož rodištěm je Izrael.

"Politika nemá v soutěžích tohoto typu žádné místo. Maghami bohužel svůj postoj nezměnil a musel být vyloučen," řekl agentuře AFP Leo Battesti z Korsické šachové ligy.

Ještě v únoru přitom neměl šachista Maghami s hrou proti izraelskému protivníkovi problém. Tehdy porazil Alika Gershona a díky rekordní simultánní partii, v které porazil za zhruba 25 hodin přes 600 soupeřů, se dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

Írán a Izrael patří k nejznepřátelenějším zemím Blízkého východu. Teherán odmítá uznat izraelskou státnost a Židovský stát si naopak stěžuje, že Írán plánuje jeho zničení.

 

Právě se děje

Další zprávy