Íránského šachistu vyloučili, nechtěl hrát s Izraelcem

Zahraničí Zahraničí
27. 10. 2011 15:25
Velmistr Eshan Ghaem Haghami odmtíl z "politických důvodů" souboj s Ehudem Sacharem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Bastia - Na sportovních akcích se z íránské posedlosti politikou už stal folklór. Teherán nechává své sportovce soutěžit vždy až do chvíle, než narazí na izraelské soupeře.

Poslední případ se stal v korsické Bastii, která hostí mezinárodní šachový turnaj. Dorazilo na něj přes 800 hráčů z 30 zemí, včetně čtyřicítky velmistrů a mezinárodních mistrů. Nechybí ani světový šampión Viswanathan Anand z Indie.

Organizátoři ovšem byli nuceni vyloučit íránského velmistra Ehsana Ghaema Maghamiho. Odmítl totiž usednout ke stolu s Ehudem Sacharem, jehož rodištěm je Izrael.

"Politika nemá v soutěžích tohoto typu žádné místo. Maghami bohužel svůj postoj nezměnil a musel být vyloučen," řekl agentuře AFP Leo Battesti z Korsické šachové ligy.

Ještě v únoru přitom neměl šachista Maghami s hrou proti izraelskému protivníkovi problém. Tehdy porazil Alika Gershona a díky rekordní simultánní partii, v které porazil za zhruba 25 hodin přes 600 soupeřů, se dostal do Guinnessovy knihy rekordů.

Írán a Izrael patří k nejznepřátelenějším zemím Blízkého východu. Teherán odmítá uznat izraelskou státnost a Židovský stát si naopak stěžuje, že Írán plánuje jeho zničení.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Apple má Irsku doplatit daně, trvá na svém EK. Odvolá se proti verdiktu

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby americká společnost Apple doplatila Irsku na daních 13 miliard eur (352 miliard Kč). Oznámila to místopředsedkyně komise odpovědná za hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Evropská komise v roce 2016 dospěla k závěru, že Apple získal mezi roky 2003 až 2014 od irského státu neoprávněnou pomoc v podobě daňového zvýhodnění, a proto nařídila doplacení daní. Tribunál soudu EU však letos v červenci rozhodl, že Apple peníze doplácet nemusí. Komisi se podle něj nepodařilo prokázat, že byly americké firmě poskytnuty výhody odporující unijnímu právu.

Tribunál je druhým nejvyšším soudem v Evropské unii. Komise se podle Vestagerové rozhodla proti jeho rozhodnutí odvolat k Soudnímu dvoru, tedy nejvyšší soudní instanci EU.

Další zprávy