Íránského náměstka zastřelil v Teheránu neznámý útočník

Zahraničí Zahraničí
11. 11. 2013 13:35
Zklamání v Ženevě. Teherán vycouval z podpisu dohody o svém jaderném programu
Íránská jaderná elektrárna Búšehr.
Íránská jaderná elektrárna Búšehr. | Foto: Reuters

Teherán - Neznámý útočník zastřelil v neděli v íránské metropoli Teherán náměstka íránského ministra průmyslu Safdára Rahmáta Abadího. Podle státní agentury IRNA ho usmrtily dvě rány, do hlavy a do hrudníku.

Policejní důstojník agentuře řekl, že podle všeho seděl útočník s náměstkem uvnitř auta a před samotnou střelbou s ním pravděpodobně hovořil.

Pod zastřeleného Abadího spadala podle BBC například těžba a obchod, podobnou funkci zastával už za předchozího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Proto se spekuluje, že by jeho smrt mohla souviset s jednáními o íránském jaderném programu, která se paralelně konala v Ženevě a Teheránu.

K vraždě se zatím nikdo nepřihlásil.

Ženevské zklamání

Z Ženevy, kde s Íránci od čtvrtka do soboty vyjednávalo šest velmocí (USA, Velká Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo), v pondělí přišla zpráva, že Teherán couvl.

Oznámil to americký ministr zahraničí John Kerry s tím, že mezi velmocemi panovala jednota a dohodu, kterou Íráncům předložily, podepsaly jak Francie, tak USA. Írán však nikoliv.

Za neúspěch ženevského jednání tak podle Kerryho může právě Teherán. Jiné zdroje však dávají vinu Francii, protože byla při jednáních příliš neústupná.

Podle šéfa americké diplomacie se uzavření dohody přesto blíží; čekat jej lze v řádu měsíců. Nejde o závod, upozornil.

Dohoda o technikáliích

Do Íránu v pondělí dorazil Jukija Amano, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která vyjednává výhradně o technických otázkách jaderného programu.

John Kerry.
John Kerry. | Foto: REUTERS/Eric Thayer

Amano - na rozdíl od diplomatů v Ženevě - uspěl.

Součástí nové dohody s Teheránem je i inspekce některých zařízení. Šéf íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí podle agentury Reuters uvedl, že MAAE může navštívit těžkovodní reaktor v Araku, který chce země zprovoznit, a také uranový důl Gašín.

Amano na tiskové konferenci upřesnil, že se dohoda začne plnit v příštích třech měsících.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy