Íránského náměstka zastřelil v Teheránu neznámý útočník

Zahraničí Zahraničí
11. 11. 2013 13:35
Zklamání v Ženevě. Teherán vycouval z podpisu dohody o svém jaderném programu
Íránská jaderná elektrárna Búšehr.
Íránská jaderná elektrárna Búšehr. | Foto: Reuters

Teherán - Neznámý útočník zastřelil v neděli v íránské metropoli Teherán náměstka íránského ministra průmyslu Safdára Rahmáta Abadího. Podle státní agentury IRNA ho usmrtily dvě rány, do hlavy a do hrudníku.

Policejní důstojník agentuře řekl, že podle všeho seděl útočník s náměstkem uvnitř auta a před samotnou střelbou s ním pravděpodobně hovořil.

Pod zastřeleného Abadího spadala podle BBC například těžba a obchod, podobnou funkci zastával už za předchozího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Proto se spekuluje, že by jeho smrt mohla souviset s jednáními o íránském jaderném programu, která se paralelně konala v Ženevě a Teheránu.

K vraždě se zatím nikdo nepřihlásil.

Ženevské zklamání

Z Ženevy, kde s Íránci od čtvrtka do soboty vyjednávalo šest velmocí (USA, Velká Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo), v pondělí přišla zpráva, že Teherán couvl.

Oznámil to americký ministr zahraničí John Kerry s tím, že mezi velmocemi panovala jednota a dohodu, kterou Íráncům předložily, podepsaly jak Francie, tak USA. Írán však nikoliv.

Za neúspěch ženevského jednání tak podle Kerryho může právě Teherán. Jiné zdroje však dávají vinu Francii, protože byla při jednáních příliš neústupná.

Podle šéfa americké diplomacie se uzavření dohody přesto blíží; čekat jej lze v řádu měsíců. Nejde o závod, upozornil.

Dohoda o technikáliích

Do Íránu v pondělí dorazil Jukija Amano, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která vyjednává výhradně o technických otázkách jaderného programu.

John Kerry.
John Kerry. | Foto: REUTERS/Eric Thayer

Amano - na rozdíl od diplomatů v Ženevě - uspěl.

Součástí nové dohody s Teheránem je i inspekce některých zařízení. Šéf íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí podle agentury Reuters uvedl, že MAAE může navštívit těžkovodní reaktor v Araku, který chce země zprovoznit, a také uranový důl Gašín.

Amano na tiskové konferenci upřesnil, že se dohoda začne plnit v příštích třech měsících.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy