Íránská policie nás rozháněla ostrou municí, tvrdí protestující. Teherán to popírá

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2020 11:38
Íránská policie zasahovala slzným plynem i ostrou municí proti nedělní demonstraci pořádané kvůli sestřelení ukrajinského letadla u Teheránu. Tvrdí to účastníci, kteří to dokládají záběry z protestu, jež se v neděli večer objevily na sociálních sítích. Íránská policie to v pondělí ale popřela.
Protesty v Íránu.
Protesty v Íránu. | Foto: Reuters

Velitel teheránské policie Hosejn Rahímí řekl, že policie má příkaz chovat se zdrženlivě. "Policie při protestech určitě nestřílela, protože policisté dostali příkaz chovat se zdrženlivě," řekl Rahímí.

Účastníci ale tvrdí, že u hlavního teheránského náměstí Azádí policisté do lidí stříleli ve snaze je rozehnat.

Organizace ochránců lidských práv vyzvaly Írán, aby lidem zajistil jejich ústavní právo klidného protestu.

Íránci vyšli o víkendu do ulic a jejich protest byl zaměřen proti vedení země, protože několik dní tajilo příčinu leteckého neštěstí v Teheránu. Krátce po startu tam ve středu spadlo ukrajinské letadlo a všech 176 lidí, kteří byli na palubě, zahynulo. Mnozí z nich byli Íránci. Íránské revoluční gardy až v sobotu přiznaly, že jedna jejich jednotka letadlo sestřelila, protože je považovala za nepřátelskou střelu.

Demonstrantům mezitím vyslovil podporu americký prezident Donald Trump. Ve svém nedělním tweetu vyzval íránské vedení, aby nevraždilo demonstranty. "Zabili nebo uvěznili jste už tisíce (lidí) a svět vás sleduje. A co je důležitější, sledují vás USA. Spusťte znovu internet a nechte novináře volně se pohybovat. Přestaňte zabíjet své úžasné občany," napsal Trump.

Mluvčí íránské vlády k tomu řekl, že Trump pro íránský národ roní "krokodýlí slzy".

Kritizoval také britského velvyslance v Teheránu, který podle něj jednal naprosto "neprofesionálně a nepřijatelně", když se v sobotu objevil na jednom protestu. Íránci velvyslance Roba Macairea nakrátko zatkli. Diplomat trvá na tom, že se účastnil pouze tryzny za mrtvé a že jakmile začali lidé provolávat politická hesla, odešel. Několik z obětí letecké katastrofy byli Britové.

Vládní mluvčí dále popřel tvrzení, že se Teherán pokoušel důvod zřícení letadla zatajit. "Na představitele státu se v těchto smutných dnech snáší kritika. Někteří byli dokonce nařčeni ze lži a pokusu věc utajit, ale to se opravdu nestalo," sdělil mluvčí.

Incident se stal v době mimořádného napětí vyvolaného americkým útokem v Bagdádu, kde 3. ledna zemřel íránský generál Kásem Solejmání. Írán na to v noci na středu reagoval raketovou palbou na irácké základny, na nichž působí američtí vojáci.

 

Právě se děje

Další zprávy