Írán zaútočí na Izrael, bude-li jím napaden

Zahraničí Zahraničí
25. 7. 2009 11:20
Oznámil to v televizi mluvčí Revolučních gard
Foto: Reuters

Teherán - Íránská vláda a armáda nebude podle významného vojenského představitele země nečinně příhlížet, pokud Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení.

V televizi dnes velitel Revolučních gard Muhammad Alí Džafarí prohlásil, že Íránci odpoví stejným způsobem. Odpálí své rakety na izraelské nuklerání objekty.

"Pokud sionistický režim (název, kteří íránští představitelé používají pro Izrael - pozn. red.) napadne Írán, zcela jistě zaútočíme my na jeho jaderná zařízení našimi raketami," řekl velitel.

Foto: Aktuálně.cz

Revoluční gardy jsou elitními jednotkami íránských ozbrojených sil. Patří k nim zhruba 150 tisíc mužů.

O americké či izraelském útoku na íránský jadenrý program s cílem zamezit vývoji jaderné bomby se spekuluje už několik let.

Nový americký prezident Barack Obama ale chce dát šanci diplomacii a dialogu s Teheránem. Jednat chce dál i Evropská unie.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naprotitomu nevyloučil letecký úder. Tvrdí, že Írán vyzbrojený atomovými bombami je pro židovský stát smrtelným nebezpečím.

Podle průzkumů má útok podporu většiny obyvatel Izraele.

Foto: Aktuálně.cz
  

 

 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy