Írán žaluje u Mezinárodního soudního dvora Spojené státy kvůli sankcím

ČTK ČTK
17. 7. 2018 20:55
Ministerstvo zahraničí Spojených států se chce proti íránské žalobě bránit, krok Teheránu označilo za nepodložený.
Ilustrační foto: Jedna z demonstrací proti USA po vypovězení jaderné dohody ze strany Washingtonu.
Ilustrační foto: Jedna z demonstrací proti USA po vypovězení jaderné dohody ze strany Washingtonu. | Foto: Reuters

Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy kvůli znovuzavádění protiíránských sankcí v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Podle Teheránu tak Washington činí v rozporu s bilaterální dohodou z roku 1955. S odkazem na úterní sdělení ICJ o tom informovala agentura AFP.

Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo íránský krok za nepodložený a zdůraznilo, že se hodlá bránit. Washington se chystá obnovit původní protiíránské sankce postupně; první by měl zavést v srpnu a další v listopadu.

"Írán včera (v pondělí) věc proti Spojeným státům představil Mezinárodnímu soudnímu dvoru," uvedl soud v Haagu v prohlášení s tím, že se Írán takto postavil proti květnovému rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a obnovit proti islámské republice sankční opatření.

Podle íránského ministerstva zahraničí Spojené státy svým rozhodnutím porušily mezinárodní závazky, zejména ve vztahu k íránsko-americké smlouvě o přátelství z roku 1955. Dokument byl při sporech mezi Teheránem a Washingtonem citován již v minulosti. USA a Írán nicméně od roku 1980 neudržují diplomatické vztahy.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na Twitteru napsal, že cílem Íránu je "postavit USA před spravedlnost v souvislosti s nelegálním a jednostranným znovuzavedením sankcí".

ICJ je orgánem OSN, jehož úlohou je řešit spory mezi státy. Írán po soudu žádá, aby USA nařídil alespoň dočasně sankce zrušit. Dalším krokem by podle Reuters mělo být jednání, při kterém se USA zřejmě postaví proti íránské žádosti a budou argumentovat tím, že věc nespadá pod jurisdikci Mezinárodního soudního dvora. Soud zatím datum, kdy učiní další kroky, nestanovil.

Trump 8. května oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem s tím, že bude následovat zpřísnění amerických sankcí proti islámské republice. Smlouva, uzavřená ve Vídni, umožnila Íránu zmírnit svou izolaci díky odstranění části mezinárodních sankcí výměnou za to, že Teherán omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně.

Spojené státy odmítly žádost Evropské unie, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu.

Evropská komise přijala 6. června normu, která by měla evropským firmám pomoci vyrovnat se s důsledky protiíránských sankcí. Opatření využívá postup aplikovaný unií už v roce 1996, kdy USA zpřísnily sankce vůči Kubě.

Norma přijatá Evropskou komisí umožní EU neuznávat a nevykonávat rozsudky amerických soudů související se sankcemi a nerespektovat požadavky vyplývající ze sankcí, včetně dožádání ze strany amerických soudů. Evropským firmám dává rovněž právo žádat o odškodnění za sankce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy