Írán výrazně zpomalil své jaderné aktivity

ČTK ČTK
14. 11. 2013 22:45
Píše se to ve čtvrtletní zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii
Umírněný íránský prezident Hasan Rúhání.
Umírněný íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Vídeň/Jeruzalém - Írán za minulé tři měsíce výrazně zpomalil dříve rychlé rozšiřování svých jaderných kapacit. A nijak se nezvýšila ani íránská zásoba uranu obohaceného na vyšší úroveň.

Píše se to ve čtvrtletní zprávě, kterou ve čtvrtek zveřejnila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Zpráva víceméně pokrývá období od nástupu umírněného prezidenta Hasana Rúháního do úřadu.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Skepticky se vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se netají silnými výhradami k rýsující se jaderné dohodě světových mocností s Íránem.

Zpráva MAAE na něj nijak zvlášť nezapůsobila, citovaly agentury Netanjahuovo vyjádření. Írán podle něj svůj jaderný program nerozšířil, protože "už má infrastrukturu k výrobě jaderných zbraní". Otázkou podle něj nyní je, jak se dá vojenský jaderný program Teheránu zastavit.

"Tlak sankcí musí zůstat zachován," žádá Netanjahu.

Podle Netanjahua není žádný důvod k obavám, že by Írán mohl z jaderných jednání s mocnostmi odejít. "Neutečou (Íránci), protože je to pro ně obchod snů," prohlásil Netanjahu. Zdůraznil zároveň, že Izrael Íránu nedovolí dospět k vlastnictví jaderných zbraní.

Íránská zásoba uranu obohaceného na pět nebo 20 procent vzrostla od srpna asi o pět procent na 196 kilogramů, uvedla MAAE. Stále tak tedy zůstává pod hranicí zhruba 250 kilogramů potřebných pro výrobu jaderné bomby v případě dalšího obohacení.

MAAE zároveň informovala, že Írán instaloval od srpna ve svém jaderném zařízení v Natanzu jen čtyři další centrifugy nové generace IR-2M. Tím se jejich celkový počet v Natanzu zvýšil na 15 240, ne všechny instalované odstředivky jsou ale podle MAAE v provozu.

V minulém tříměsíčním období od května do srpna přitom Írán podle agentury Reuters instaloval v Natanzu přes 1800 nových centrifug.

Právě centrifugy typu IR-2M silně znepokojují mezinárodní společenství, protože v zásadě zkracují dobu, kterou by Írán potřeboval k produkci dostatečného množství obohaceného uranu pro výrobu atomové bomby.

"Žádný velký komponent" pak Írán podle zprávy MAAE za sledované období nedodal do budovaného těžkovodního jaderného reaktoru v Aráku. Jeho výstavbu sleduje Západ s podezřením proto, že by z něj mohl Írán po zprovoznění získávat plutonium, které je pro výrobu jaderné zbraně alternativou uranu.

Aktuální zprávu MAAE očekávaly s mimořádným zájmem světové mocnosti, které s Íránem jednají o jeho kontroverzním jaderném programu. Informace MAAE přicházejí jen pár dnů po dosud nejnadějnějším kole jaderných jednání skupiny 5+1 (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa) s Íránem v Ženevě, které o víkendu vzbudilo naději na možnost dosažení předběžné dohody s Teheránem. Další kolo ženevských jednání je stanoveno na 20. listopadu.

Světové mocnosti se s islámskou republikou již roky snaží vyřešit spor o íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Západ podezřívá Íránce, že usilují o jadernou bombu, což Teherán odmítá a trvá na tom, že má zájem pouze o mírové využití jádra.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy