Írán vypustí na oběžnou dráhu kontroverzní satelit, zobrazí snímek mrtvého generála

ČTK ČTK
9. 2. 2020 9:43
Írán v neděli z odpalovací základny v provincii Semnán na severu země vyšle na oběžnou dráhu svůj satelit. Oznámil to íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí.
Jakmile bude družice na oběžné dráze, nejdříve zahájí přenos fotografie Kásema Solejmáního, bývalého vůdce elitních íránských jednotek Kuds, kterého na začátku ledna zabila americká armáda.
Jakmile bude družice na oběžné dráze, nejdříve zahájí přenos fotografie Kásema Solejmáního, bývalého vůdce elitních íránských jednotek Kuds, kterého na začátku ledna zabila americká armáda. | Foto: WANA (West Asia News Agency)/Nazanin Tabatabaee via REUTERS

Teherán tak učiní v rámci programu, jenž podle Spojených států slouží jako zástěrka pro jeho balistický program.

"Satelit Zafar dnes na oběžnou dráhu vypustíme ze Semnánu," oznámil skrze íránskou agenturu IRIB Džahromí. Jakmile bude družice na oběžné dráze, nejdříve zahájí přenos fotografie Kásema Solejmáního, bývalého vůdce elitních íránských jednotek Kuds, kterého na začátku ledna zabila americká armáda.

Teherán se družice pokusil vynést minulý rok nejméně dvakrát, pokaždé bez úspěchu, připomněla agentura Reuters. Spojené státy se přitom obávají, že technologie na vypouštění balistických střel dlouhého doletu, které Írán používá i k vypouštění satelitů, by mohly být použity k odpalování jaderných hlavic.

Teherán popírá, že by aktivita kolem satelitů byla zástěrkou pro vývoj raket, a tvrdí, že nikdy neusiloval o vývoj jaderných zbraní.

Svůj první satelit Omíd (Naděje) země do kosmu vynesla v roce 2009. Následovaly satelity Rašád (Pozorování) v roce 2011 a družice Navíd (Příslib) v roce 2012.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy