Írán útočí obrázky: Americký Kapitol na nich exploduje, Jeruzalém už není izraelský

Red Zah Red Zah
5. 5. 2021 16:22
Íránské revoluční gardy zveřejnily ve státní televizi propagandistické video, ve kterém je vidět výbuch amerického Kapitolu nebo osvobození Jeruzaléma. Klip odvysílaly v době, kdy se hovoří o obnově jaderné dohody mezi USA a Íránem, kterou vypověděl minulý šéf Bílého domu Donald Trump.
Klip Revoluční gardy odvysílaly v době, kdy se hovoří o obnově jaderné dohody mezi USA a Íránem. | Video: U.S & U.K Updates

Zároveň američtí republikáni tlačí na současnou administrativu Joea Bidena, aby nerušila protiíránské sankce. Je pravděpodobné, že proto na videu vybuchuje právě budova Kapitolu, kde zasedá zákonodárný sbor Spojených států.

Video se objevilo v nedělních zprávách před televizním projevem nejvyššího  duchovního vůdce Alího Chameneího k národu. Začíná pochodem jednotek revolučních gard. Na dalším záběru je vidět odpalovaná raketa, následuje záběr na americký Kapitol, který exploduje. O chvíli později íránští duchovní kráčí směrem k Jeruzalému, o nějž se pře Izrael s Palestinci.

Podle Kasra Aarabiho, analytika Institutu Tonyho Blaira, zní v pozadí nacionalistická píseň. Ta popisuje Kapitol jako palác útlaku, který byl zničen revolučními gardami ve jménu imáma Alího. Ten je považován za ústřední postavu šíitského islámu. Šíité považují Alího za právoplatného dědice proroka Mohameda.

Od islámské revoluce v roce 1979 se také Írán stal nesmlouvavým nepřítelem Izraele a téma osvobození Jeruzaléma z rukou Izraelců je dlouhodobé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy