Americké Tomahawky versus íránské rakety. Porovnejte si arzenál, který obě země mají

Martin Novák Jan Kačer Martin Novák, Jan Kačer
Aktualizováno 9. 1. 2020 7:29
Americký prezident Donald Trump rozkázal zlikvidovat mocného muže íránského režimu, velitele elitních jednotek Kuds generála Kásema Solejmáního, který řídil íránské vojenské operace v zahraničí i zbrojní programy. Islámská republika nyní slibuje odvetu, na mušce má americké vojáky v různých zemích Blízkého východu. Podívejte se v grafice Aktuálně.cz, jaké síly proti sobě stojí.

Americké základny blízko Íránu

Vojenská síla

USAÍrán
3318LetadlaLetadla407
4889Bojové helikoptéryBojové helikoptéry324
20Letadlové loděLetadlové lodě0
6393TankyTanky2531
41 760Obrněná bojová vozidlaObrněná bojová vozidla1625
610 miliardRoční rozpočetRoční rozpočet na armádu v dolarech14 miliard


Americké Tomahawky

Velkou zbraní USA jsou střely s plochou dráhou letu Tomahawk, odpalované z lodí a ponorek. Zasáhnou přesně své cíle ve vzdálenosti přes 1200 kilometrů.

Íránské rakety

Armáda má k dispozici velký arzenál balistických střel Šaháb-1 s doletem 300 kilometrů a Souamar, vyráběných s cílem zasáhnout cíl ve vzdálenosti přibližně 2000 kilometrů.

Ropa z Perského zálivu

Denně plují ze Zálivu a Hormuzským průlivem tankery se 17 miliony barelů ropy. To je zhruba pětina celosvětové denní spotřeby. Nejvíce ze saúdskoarabských přístavů.

Barely s ropou z Perského zálivu

v milionech barelů za den

Barely s ropou Barely s ropou

Sankce USA proti Íránu

Trump vyčítá Íránu, že neprokázal dostatečně mírové využití svého jaderného programu. Že ohrožuje Izrael, podporuje organizace jako Hamás či Hizballáh a snaží se získat vliv na Blízkém východě a v islámském světě.

Sankce týkající se přepravy komplikují komukoliv najmout si loď pro nákladní přepravu do Íránu nebo z Íránu.

Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT), která zajišťuje mezinárodní bankovní spojení, už oznámila odpojení několika velkých íránských bank od systému. Nemohou tak převádět peníze do zahraničí ani nepřijímají platby ze zahraničí.

Trump vyčítá Íránu, že neprokázal dostatečně mírové využití svého jaderného programu. Že ohrožuje Izrael a podporuje organizace jako Hamás či Hizballáh a že se snaží se získat vliv na Blízkém východě a v islámském světě.

Írán považuje sankce za ekonomickou válku, jeho vývoz ropy klesá.

Co říkají oba lídři

Íránský vůdce Alí Chameneí

3. ledna

„Odchod Solejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší.“

Donald Trump

5. ledna

„Oni mohou mučit a mrzačit naše občany. Oni mohou používat nástražná zařízení a vyhazovat naše občany do vzduchu. A my nesmíme sáhnout na jejich památky? Takhle to nefunguje.“

 

Právě se děje

před 23 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy