Írán soudí tři Američany, možná je chce vyměnit

Václav Viták
7. 2. 2011 11:56
Revoluční soud neposkytl jedinou informaci o slyšení se třemi Američany
Obžalovaní Američané Shane Bauer (vlevo) a Josh Fattal
Obžalovaní Američané Shane Bauer (vlevo) a Josh Fattal | Foto: Reuters

Teherán - Není radno dostat se do konfliktu s íránskými úřady.

Soud, který začal v neděli se třemi mladými Američany - Shanem Bauerem, Joshem Fattalem a Sarah Shourdovou, která je však souzena v nepřítomnosti - je toho jasným dokladem.

Obvinění vznesená proti nim jsou jasná: podle Íránu jsou to špioni amerických tajných služeb a pokusili se v roce 2009 tajně překročit irácko-íránskou hranici s cílem proniknout do Íránu a získat tajné informace.

Téměř všechno ostatní je již předmětem pouhých dohadů. Situaci ale mohou zhoršit extrémně špatné íránsko-americké vztahy dané mimo jiné snahou USA zabránit Íránu vyvinout vlastní jadernou zbraň.

Naprosté embargo

Slyšení se konalo za zavřenými dveřmi. Teheránský Revoluční soud nedovolil účast žádných pozorovatelů na slyšení.

Foto: Aktuálně.cz

Vyloučena z něj byla i švýcarská velvyslankyně Livia Leu Agostiová, která zastupuje americké zájmy v Íránu vzhledem k absenci diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

O průběhu téměř pětihodinového stání nejsou k dispozici žádné informace. Dlouho nebylo ani jisté, zda před soud byli předvedeni obžalovaní Shane Bauer a Josh Fattal. Nakonec se ukázalo, že ano.

Shourdová je souzena v nepřítomnosti, protože byla v září roku 2010 propuštěna ze zdravotních důvodů na kauci 500 000 dolarů, kterou zprostředkoval Omán.

Nad vším visí otazník

Trojice Američanů má svého oficiálního íránského obhájce, kterým je Masúd Šafíaí. Ten však podle listu The Australian opustil soud po slyšení urychleně zadními dveřmi, aby se vyhnul jakémukoli kontaktu s čekajícími novináři.

Není jasné, zda se bude s trojicí obžalovaných Američanů konat nějaké další slyšení, či zda soud vynese verdikt na základě jediného stání.

Jisté je však pouze to, že soudu předsedá Abolghasam Sálavatí, který odsoudil řadu odpůrců íránského režimu k trestu smrti.

Pokud budou Američané uznáni vinnými, mohou být odsouzeni k deseti letům vězení, podle některých pozorovatelů v nejhorším případě i k smrti.

Nejspíš obchod

Všichni tři Američané tvrdí, že jsou nevinni a že špatně značenou irácko-íránskou hranici překročili jen nedopatřením. Shourdová se samozřejmě do Íránu nevrátí a půl milionová kauce tak propadne.

Francouzska Clotilde Reissová prožila podobný osud a byla nakonec vyměněna za Íránce
Francouzska Clotilde Reissová prožila podobný osud a byla nakonec vyměněna za Íránce | Foto: Reuters

Pozorovatelé však předpovídají, že Írán bude chtít Američany vyměnit za některé Íránce, odpykávající si tresty v amerických věznicích.

Jako vzor nejspíš poslouží případ čtyřiadvacetileté Francouzky Clotilde Reissové obviněné ze špionáže a účasti na pouličních bouřích, které propukly v roce 2009 po znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem.

Reissová byla nakonec propuštěna loni v květnu a pár dní nato vyšel z francouzské věznice Alí Valíkí Rad, odsouzený na doživotí za vraždu bývalého íránského premiéra Šapúra Bachtiára.

Francie i Írán samozřejmě ale jakoukoli souvislost mezi oběma případy popírají.

Adeptem na podobnou výměnu by mohl být například Íránec Amír Hosejn Ardebílí, který byl loni odsouzen v USA k pěti letům za špionáž v oblasti vojenských technologií.

Na jeho případ totiž poukázal sám íránský prezident Ahmadínežád.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy