Rushdie si za napadení může sám, tvrdí Teherán. Autor zůstává v kritickém stavu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2022 14:37
Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie si spolu se svými podporovateli za napadení může sám, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání. Zároveň odmítl, že by Írán byl do útoku na literáta jakkoli zapojen. Jedná se o první oficiální íránskou reakci na páteční útok, informují světové agentury. Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona tvrzení označil za absurdní.
Spisovatel Salman Rushdie.
Spisovatel Salman Rushdie. | Foto: ČTK/AP

Pětasedmdesátiletého Rushdieho při vystoupení ve vzdělávacím centru na západě amerického státu New York pobodal čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, jehož rodiče přišli do USA z Libanonu. Muž byl zadržen, ale vinu popírá. Web stanice NBC News o víkendu s odkazem na nejmenovaného představitele amerických úřadů napsal, že podle prvních informací podezřelý Matar na sociálních sítích vyjadřoval sympatie k šíitskému extremismu a íránským revolučním gardám.

Rushdieho syn uvedl, že jeho otec je nadále v kritickém stavu, ale zůstal mu jeho "vzdorovitý smysl pro humor".

"V souvislosti s útokem na Salmana Rushdieho v USA se nedomníváme, že by si vinu a obvinění zasloužil někdo jiný než on a jeho příznivci," řekl Kanání. "Nikdo nemá právo v této souvislosti obviňovat Írán," dodal.

Kanání na pondělní pravidelné tiskové konferenci podle agentury Reuters poznamenal, že svoboda projevu neospravedlňuje urážky náboženství, které se objevují v Rushdieho tvorbě. Podle Kanáního se Rushdie urážením islámu vystavil lidovému pobouření, jelikož "překročil červenou linii 1,5 miliardy muslimů".

Írán podle mluvčího nemá žádné další informace o útočníkovi kromě těch, které se již objevily v médiích. Kanání také prohlásil, že Západ "odsuzuje činy útočníka a na oplátku oslavuje činy urážející islámskou víru, což je rozporuplný postoj".

Reakci Íránu kritizoval mluvčí britského premiéra Johnsona. "Je samozřejmě absurdní naznačovat, že Salman Rushdie byl jakkoli zodpovědný za tento odporný útok," řekl novinářům. "Nebyl to jen útok na něj, byl to útok na právo na svobodu projevu a vyjadřování a vláda Spojeného království stojí jak na jeho straně, tak na straně jeho rodiny. Stejně tak ale hájíme svobodu slova na celém světě," dodal.

Ajatolláhova fatva

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Kniha Satanské verše pohoršuje i mnohé muslimy vlažné ve víře. Hrdinu knihy autor nazývá Mahoundem, jak kdysi anglosaští duchovní hanlivě označovali proroka islámu Mohameda. Mahound navštěvuje veřejný dům "stan u Černého kamene", což evokuje svatyni Kaba v Mekce, prostitutky se jmenují stejně jako manželky proroka a nejoblíbenější z nich je popsána nahá.

Spisovatelé a politici z celého světa útok na Rushdieho odsoudili. Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli uvedl, že íránské státní instituce vyzývaly k násilí proti Rushdiemu po generace a že íránská média, která mají blízko k vládě, měla z pokusu o vraždu spisovatele škodolibou radost.

Část íránských médií útok na Rushdieho o víkendu chválila. Deník Kajhán například uvedl "tisíckrát bravo", zatímco list Chorásán napsal, že je "Satan na cestě do pekla".

 

Právě se děje

Další zprávy