Írán příští týden uspořádá vlastní jaderný kontrasummit

Roman Gazdík
10. 4. 2010 15:01
Teherán pozval 70 zemí a žádá Západ o konstruktivní přístup
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na prohlídce továrny na obohacování uranu v Natanzu.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na prohlídce továrny na obohacování uranu v Natanzu. | Foto: Reuters

Teherán - Nová americká jaderná strategie, která slibuje nevyvíjet nové nukleární zbraně a neútočit na nejaderné státy, se ve světě obecně dočkala kladného přijetí.

Výjimkou byl Írán. Ten americká administrativa jmenovala coby stát, který porušuje Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT), a nevyloučila, že by se společně se Severní Koreou mohl stát cílem jaderného útoku USA.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád označil tato slova za "kovbojskou politiku" a Obamu za "nezkušeného amatéra".

Washington pořádá příští týden summit týkající se lepšího zabezpečení jaderného materiálu, na který přijedou prezidenti a premiéři 47 států. Očekává se, že během dvoustranných jednání budou vzneseny i otázky další redukce jaderných zbraní a dalšího kola sankcí vůči Íránu.

Energie pro každého, zbraně nikomu

Teherán mezitím oznámil, že uspořádá krátce poté vlastní jaderný summit. Ponese jméno "Jaderná energie pro každého, jaderné zbraně nikomu".

Íránci dlouhodobě kritizují "pokrytectví" Spojených států a dalších zemí vlastnících jaderné zbraně, které podle nich nečiní dostatečné kroky k celosvětovému jadernému odzbrojení, k němuž se zavázaly podpisem NPT.

Článek šest této mezinárodní smlouvy, která vstoupila v platnost roku 1970, říká, že "každá smluvní strana se zavazuje vést v duchu dobré vůle jednání o účinných opatřeních k zastavení závodů v jaderném zbrojení v blízké budoucnosti a k jadernému odzbrojení a rovněž o smlouvě o všeobecném a úplném odzbrojení pod přísnou a účinnou mezinárodní kontrolou".

Foto: Aktuálně.cz

Přestože Spojené státy a Rusko v řadě bilaterálních dohod své jaderné arzenály postupně snižovaly, kroky k úplnému odzbrojení nikdy podniknuty nebyly.

Nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí několikrát vyhlásil, že Írán nemá v úmyslu vyrobit jaderné zbraně, které jsou podle něj proti islámu. Americké tajné služby však tvrdí, že Írán přinejmenším v minulosti komponenty zbrojního jaderného programu testoval. Tuto verzi potvrdila i poslední zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

"Írán je zemí, která podporuje celosvětové jaderné odzbrojení, vyzývá svět, aby odzbrojil a předcházel šíření jaderných technologií," stojí si však na svém vrchní íránský vyjednavač Saíd Džalilí.

Írán žádá konstruktivní přístup

Na svůj jaderný summit, jehož hlavním cílem má být jaderné odzbrojení a mírové využití jaderné energie, pozvali Íránci zástupce sedmdesáti zemí. Ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN svoji účast přislíbila zatím Čína. Česká republika podle mluvčího ministerstva zahraničí Filipa Kandy pozvána nebyla.

Teherán vyzval zahraničí, aby zaujalo k summitu konstruktivní přístup.

"Vyzýváme Západ, aby měl realistický a konstruktivní přístup k íránské konferenci a zdržel se úzkoprsých a diskriminačních předsudků," řekl ve středu ministr zahraničí Manúčehr Motakí.

Foto: Aktuálně.cz
Co Obama podepíše v Praze, jsou drobky z jeho strategie

Teheránská konference začne příští sobotu. Už ve čtvrtek se však v New Yorku sejde Rada bezpečnosti OSN, aby jednala o možném dalším kole sankcí proti Íránu. Svou účast přislíbila i Čína, která byla posledním státem, jenž považoval sankce za kontraproduktivní.

Ani pak však série mezinárodních setkání nad jaderným zbrojením a jadernou energetikou neskončí. Další jaderný summit se bude konat v květnu v New Yorku. Tentokrát půjde o konferenci, která každých pět let hodnotí pokrok při naplňování NPT.

 

Právě se děje

Další zprávy