Írán představil nový dron. Jde o kopii letadla USA, chytrými bombami zasáhne čtyři cíle

ČTK ČTK
1. 10. 2016 16:28
Írán zřejmě sestrojil dron, který je schopný unést bomby, které mohou zasáhnout až čtyři cíle. Chytrý letoun Revoluční gardy sestrojily po vzoru amerického dronu Sentinel, který Írán získal před pěti lety. Gardy nicméně v reálu nijak neukázaly, jaké jsou schopnosti letounu. Nebyl zveřejněn ani případný dostřel naváděných bomb.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Teherán - Íránské Revoluční gardy postavily nový útočný bezpilotní letoun, který je schopný nést bomby, informovala státní média. Jak poznamenala agentura Reuters, zřejmě jde o další kopii amerického bezpilotního letounu Sentinel, který Írán získal před pěti lety.

Dron nazvaný v překladu Blesk byl představen na výstavě ukazující poslední úspěchy letecké odnože Revolučních gard. "Letoun s dlouhým doletem je schopný zasáhnout čtyři cíle chytrými, přesně naváděnými bombami," uvedl generál Amír Alí Hádžižáde, velitel letecké divize Revolučních gard. Gardy nicméně v reálu nijak neukázaly, jaké jsou schopnosti letounu. Nebyl zveřejněn ani případný dostřel naváděných bomb.

Podle agentury Tasnim je nový letoun stejný jako americký stroj RQ-170 Sentinel. Ten americká armáda používala při misích v Afghánistánu a v Pákistánu a podle analytiků hrál roli i při dopadení šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina.

Írán tvrdí, že v prosinci 2011 dron sestřelil. Ztráta letadla vyvolala obavy, že sofistikované systémy by se mohly dostat do rukou zemí, které vyvíjejí vlastní bezpilotní letadla. Nejmenovaný činitel íránských branných sil tehdy uvedl, že Teherán obdržel množství žádostí o informace o letadle. Největší zájem prý projevily Čína a Rusko.

Americký prezident Barack Obama žádal Írán, aby letoun patřící americkým jednotkám v Afghánistánu vrátil zpět. Teherán ale trval na tom, že se Washington nejdříve musí omluvit za to, že se zemi snaží špehovat prostřednictvím bezpilotních letounů.

 

Právě se děje

Další zprávy