Írán poslal za mříže antropoložku z Francie, šest let za ohrožení bezpečnosti státu

ČTK ČTK
16. 5. 2020 11:22
V Íránu odsoudili k šesti letům vězení francouzskou antropoložku Faribu Adelkhahovou. Soud ji shledal vinnou z ohrožení národní bezpečnosti a z šíření propagandy proti politickému systému islámské republiky. S odkazem na jejího advokáta o tom informuje agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Soud ji odsoudil na šest let. Odvolali jsme se a pokud budeme úspěšní, trest se sníží na pět let," řekl agentuře Reuters právník odsouzené.

Šestiletý trest se podle agentury AFP vztahuje na ohrožení národní bezpečnosti; za šíření propagandy soud ženě, která má kromě francouzského i íránské občanství, vyměřil rok. Odpykat si podle svého advokáta bude muset jen delší trest.

Fariba Adelkhahová původně čelila i obvinění ze špionáže, ale to úřady v lednu stáhly. Vědkyně do Íránu jezdila pravidelně a zjišťovala v rámci své práce situaci v tamní porevoluční společnosti.

V březnu íránské úřady propustily z vězení francouzského badatele Rolanda Marchala, který je životním partnerem Adelkhahové a byl stejně jako ona zadržen v červnu loňského roku. Marchal byl zatčen poté, co šel svou partnerku navštívit do věznice.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už dříve Teherán vyzval, aby propustil i Adelkhahovou. Írán dvojí občanství neuznává.

Vzájemné zadržování svých občanů podle agentury Reuters komplikovalo vztahy mezi Francií a Íránem v čase, kdy se Macron snažil snížit napětí mezi Washingtonem a Teheránem.

Ty jsou mimořádně vypjaté od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a šesti státy z roku 2015 a zavedl proti islámské republice sankce, jež mají tvrdý dopad na její ekonomiku.

Íránské revoluční gardy v posledních letech zatkly desítky lidí s dvojím občanstvím kvůli obviněním ze špionáže.

 

Právě se děje

Další zprávy