Írán oznámil, že začal obohacovat uran na 60 procent. Porušuje tím jaderné dohody

ČTK ČTK
16. 4. 2021 13:05
Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí potvrdil, že Írán začal produkovat uran obohacený na 60 procent. Informovala o tom agentura AFP. Záměr zvýšit obohacování uranu na 60 procent, představuje zásadní porušení jaderné dohody, kterou země v roce 2015 uzavřela se světovými mocnostmi, Teherán oznámil v úterý.
An Iranian technician works in the Uranium Conversion Facility (UCF) in Isfahan, Iran, on November 20, 2004.
An Iranian technician works in the Uranium Conversion Facility (UCF) in Isfahan, Iran, on November 20, 2004. | Foto: ČTK

"Nyní produkujeme devět gramů za hodinu," řekl Salehí íránské státní televizi. V následujících dnech tato produkce podle něj klesne na pět gramů za hodinu, země dosud nikdy na tak vysokou hodnotu uran neobohacovala. Íránská agentura Tasním předtím uvedla, že produkce začala v jaderném provozu v Natanzu v centrální části země.

Dosud Írán obohacoval uran na 20 procent, ale už tím porušoval dohodu o svém jaderném programu (JCPOA). Ta mu umožňuje obohacovat jenom do 3,67 procenta. K výrobě jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Jadernou dohodu, jejímž cílem je zabránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Bývalý americký prezident Donald Trump dohodu ale před třemi lety jednostranně vypověděl a obnovil proti Íránu sankce. Teherán pak začal JCPOA porušovat.

Minulý týden ve Vídni začaly diplomatické rozhovory o tom, za jakých podmínek by se Spojené státy mohly k dohodě opět připojit a zrušit vůči Íránu sankce. Írán však odmítl s americkou delegací jednat přímo. Nejnovější oznámení Íránu podle agentury AP přispěje k napětí, zároveň však Teherán může podle agentury svůj krok rychle zvrátit.

V neděli Írán ohlásil problémy v Natanzu, které připsal izraelskému "terorismu". Izrael se k útoku nepřihlásil. Podle některých izraelských médií však šlo o akci izraelské zpravodajské služby Mossad. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že nikdy nedovolí Íránu získat jaderné zbraně.

Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je mírový. Podle Západu a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) měl Teherán do roku 2003 vojenský jaderný program. V úterý zveřejněná zpráva amerických zpravodajských služeb uvádí, že podle americké analýzy "Írán v současné době neprovádí klíčové aktivity v oblasti vývoje jaderných zbraní, které považujeme za nezbytné k výrobě jaderného zařízení". Írán dříve uvedl, že by mohl využít uran obohacený na až 60 procent pro lodě s jaderným pohonem. V současné chvíli však islámská republika takové lodě nemá, připomíná AP.

Íránský záměr navýšit obohacování uranu vyvolalo kritiku USA a tří evropských signatářů jaderné dohody, tedy Francie, Německa a Spojeného království.

 

Právě se děje

Další zprávy