Írán otestoval nosnou raketu, kterou může vyslat do vesmíru satelit

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2017 16:13
Íránu se podařilo úspěšně vyzkoušet raketu, díky které by vyslal do vesmíru satelit. Raketa je schopná na oběžnou dráhu 500 kilometrů nad zemským povrchem umístit 250 kilogramů vážící satelit. Zkouška není v rozporu s jadernou dohodou, kterou Írán uzavřel v roce 2015. Podle USA je test nicméně i tak proti duchu dohody. Západní státy se obávají, že technologie dlouhého doletu užívané k umísťování satelitů na oběžnou dráhu mohou být využity k odpalování bojových hlavic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Teherán - Írán ve čtvrtek úspěšně otestoval nosnou raketu Simorgh, s jejíž pomocí může do vesmíru vyslat satelit. Podle agentury Reuters to oznámila íránská státní televize.

"Vesmírné centrum imáma Chomejního bylo slavnostně otevřeno úspěšným testováním nosné rakety Simorgh," uvedla televize s tím, že raketa je schopna na oběžnou dráhu 500 kilometrů nad zemským povrchem umístit 250 kilogramů vážící satelit.

Testování přichází ve chvíli, kdy Spojené státy kritizují Írán kvůli jeho balistickému programu.

Zkouška jako ta čtvrteční ale podle agentury AP není v rozporu s jadernou dohodou, kterou Írán v roce 2015 uzavřel se šesti světovými mocnostmi.

Představitelé Spojených států nicméně tvrdí, že íránský krok je v rozporu s duchem dohody z roku 2015, která předpokládala, že Írán omezí svůj program obohacování uranu výměnou za zrušení hospodářských sankcí.

Írán se věnuje programu vysílání satelitů již řadu let. Západní státy se však obávají, že technologie dlouhého doletu užívané k umísťování satelitů na oběžnou dráhu mohou být využity rovněž k odpalování bojových hlavic. I když Írán popírá, že by měl něco takového v úmyslu.

V říjnu loňského roku šéf íránské vesmírné agentury poprvé projevil zájem spolupracovat s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). Írán přitom nabídl, že se podělí o své vědecké poznatky a informace ze satelitů s dalšími státy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy