Írán odsoudil lékaře žijícího ve Švédsku za podíl na vraždách jaderných vědců

ČTK ČTK
24. 10. 2017 19:44
Íránský lékař Ahmadrezá Džalálí, který působil ve Švédsku, byl v Íránu odsouzen k smrti za poskytnutí důvěrných informací Izraeli, použitých pro plánování série atentátů na představitele íránského jaderného programu. Lékař spolupracoval s izraelskou vládou, která mu pomohla ve Švédsku získat povolení k pobytu, zatčen byl v dubnu 2016. Manželka odsouzeného trvá na nevině svého muže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Teherán - Íránský soud vynesl rozsudek smrti nad mužem, který byl shledán vinným z toho, že poskytoval Izraeli důvěrné informace, které byly použity při plánování atentátů na vysoce postavené představitele íránského jaderného výzkumu. Řekl to v úterý teheránský prokurátor.

Podle organizace na ochranu lidských práv je odsouzeným íránský lékař. Informovala o tom agentura Reuters.

V letech 2010 až 2012 byli v Íránu zavražděni nejméně čtyři vědci věnující se jadernému výzkumu. Podle Teheránu šlo o atentáty, jejichž cílem bylo sabotovat íránský jaderný program. V roce 2012 byl v zemi popraven muž, který měl podle soudu podíl na smrti vědců a vazby na Izrael.

"Odsouzený se několikrát setkal s představiteli Mossadu (izraelské tajné služby) a poskytl jim důvěrné informace o íránských vojenských a jaderných objektech výměnou za peníze a ubytování ve Švédsku," řekl prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí. Jméno odsouzeného prokurátor nesdělil.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) následně oznámila, že odsouzený je íránský lékař Ahmadrezá Džalálí, který studoval a následně vyučoval ve Švédsku. Lékař podle AI spolupracoval s izraelskou vládou, která mu pomohla získat ve Švédsku povolení k pobytu.

Džalálí byl zatčen v dubnu 2016, sedm měsíců neměl přístup k právníkovi a tři měsíce byl na samotce, uvedla organizace. Kdy byl rozsudek vynesen, není jasné. Manželka odsouzeného v rozhovoru s Amnesty International uvedla, že odsouzený je ve velmi špatném psychickém stavu a že trvá na tom, že její muž je nevinný.

"Džalálí byl odsouzen k smrti při velmi nespravedlivém procesu, který opět poukazuje nejen na to, že se Írán nehodlá vzdát trestu smrti, ale také na to, že se vysmívá spravedlnosti," uvedl ředitel AI pro Blízký východ Philip Luther.

Spojené státy uvedly, že se na smrti íránských vědců nijak nepodílely. Izrael podobná obvinění nekomentuje.

Odsouzený podle Dolatabádího poskytl Mossadu informace o asi 30 íránských jaderných a vojenských vědcích, včetně Masúda Alí-Mohammadího, kterého zabila nálož připevněná k motocyklu u jeho domu v Teheránu. Odsouzený měl podle soudu rovněž podíl na smrti jaderného inženýra Madžída Šahríárího, který přišel o život při bombovém útoku v listopadu 2010.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy