Írán obchází embargo, jeho tankery vyvěsily cizí vlajky

Radim Klekner Radim Klekner
2. 7. 2012 12:28
Embargo vstoupilo v platnost 1. července. EU brala od Íránu 700 tisíc barelů denně

Teherán - Írán hrdě prohlašuje, že se ho embargo na dovoz ropy, vyhlášené v lednu Evropskou unií, nijak nedotklo. Opatření, k nimž sáhnul, ale svědčí o pravém opaku.

Teherán nechává totiž své tankery plout pod takzvanými levnými vlajkami patřícími zemím, které si účtují nižší daně a tolerují minimální pojistné. Jejich kapitáni navíc pravidelně vypínají transpondéry, radarová zařízení sloužící k lokalizaci plavidla.

Hned patnáct z 39 velkých íránských tankerů teď vyvěsilo vlajku tichomořského ostrovního státečku Tuvalu. Jeho rozloha činí 26 kilometrů čtverečních a má jen jedenáct tisíc obyvatel.

Dva z těchto tankerů se nyní blíží k egyptskému přístavu Ajn Suchna, ležícímu při jižním vyústění Suezského průplavu. Tam bude surovina z nádrží odčerpána, ropovodem dopravena do Alexandrie a naložena na tankery pohybující se po pravidelných trasách ve Středozemním moři.

Na terminálech ropovodů se nikdo neptá, zda černé zlato, které je právě nakládáno, pochází z Iráku, Kuvajtu, či Íránu, a ani není možné to zjistit.

"Zahájili jsme programy, které nám umožní čelit zlovolným sankcím," citovala agentura Reuters guvernéra íránské centrální banky Mahmúda Bahmáního. Ten přiznal, že dopad embarga na íránskou ekonomiku je značný, tvrdí ale, že si Teherán vytvořil devizové rezervy v hodnotě 150 miliard dolarů, s jejichž pomocí bude sankcím schopen čelit.

Embargo ceny ropy ovlivnilo jen minimálně

EU odebírala před vyhlášením embarga pětinu íránského vývozu ropy.
EU odebírala před vyhlášením embarga pětinu íránského vývozu ropy. | Foto: Reuters

Írán se na jaře obrátil na některé asijské země s nabídkou levnější ropy, Japonsko a Jižní Korea však EU přislíbily, že odebírané kvóty nenavýší, a Čína a Indie vzhledem k hospodářskému poklesu, který zažívají, zase více ropy kupovat nemohou.

Ceny ropy sice začaly v průběhu jara strmě růst a v květnu dosáhly dlouhodobého maxima, když se směsná severomořská ropa Brent prodávala za 125 dolarů za barel, v červnu ale naopak prudce poklesly, a to o více než jednu třetinu.

Pohyb cen tedy vůbec neovlivnil blížící se termín embarga. Stála za ním právě klesající poptávka v Číně a EU, stejně jako nižší dovozy do USA, které navýšily vlastní těžbu.

Embargo vyhlášené EU zato zasáhlo velmi citlivě Írán, neboť export ropy představuje osmdesát procent příjmů do státní pokladny. Íránský riál ztratil za posledních šest měsíců polovinu své hodnoty vůči dolaru, hospodářství země odkázané na import řady produktů těžce strádá a ceny stouply o dvacet procent.

Smeteme Izrael ze zemského povrchu

Teherán ale i nadále odmítá podřídit svůj jaderný program mezinárodní kontrole a vše nasvědčuje tomu, že pracuje na výrobě atomové pumy.

Prezident Ahmadínežád tvrdí, že příští rok odejde z vysoké politiky.
Prezident Ahmadínežád tvrdí, že příští rok odejde z vysoké politiky. | Foto: Reuters

Velitel Revolučních gard generál Amir Alí Hadžízadí navíc opakovaně pohrozil Izraeli, že bude "smeten ze zemského povrchu", pokud se pokusí zaútočit na íránská jaderná zařízení.

Židovský stát naznačuje, že tak učiní, pokud se bude cítit ohrožen jaderným útokem.

EU vypověděla krátkodobé kontrakty na import íránské ropy letos v lednu, od 1. července to platí také pro dlouhodobé smlouvy.

Unie loni odebírala na 700 tisíc barelů íránské ropy denně. To představovalo pětinu íránského vývozu suroviny.

 

Právě se děje

Další zprávy