Írán: náš jaderný program je nezvratný

vid, Reuters
23. 4. 2006 16:13
Teherán - Írán oznámil, že jeho jaderný program nic nezastaví; jen několik dní před koncem ultimáta od Rady bezpečnosti.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Réza Asefí prohlásil: "Obohacování uranu v Íránu a jaderná výzkumná a vývojová činnost je nezvratná."

Asefí také řekl, že požadavky, aby Írán zastavil jaderný výzkum, "nejsou na pořadu dne".

Rada bezpečnosti OSN vyzvala Írán, aby zastavil obohacování uranu nejpozději v pátek 28. dubna. Zastavení íránského jaderného programu mají přímo na místě ověřit inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Mluvčí ministerstva řekl, že pokud bude zpráva MAAE obsahovat čistě "expertní posudek", nebude důvod, aby se jiné země něčeho obávaly. Pokud bude naopak nějakým způsobem na Írán tlačit, Teherán se podle Asefího "přirozeně nevzdá svých práv" a je připraven na všechny možné situace.

Dohoda s Ruskem o obohacování uranu

Asefí také řekl, že Írán stále jedná s Ruskem o obohacování uranu na jeho území. Teherán ale neoznámil, že by v takovém případě zastavil vlastní jaderná zařízení.

V íránském rozhlasu včera oznámil vyslanec u Mezinárodní agentury pro atomovou energii Ali-Asgar Soltanají s tím, že dohody s Ruskem je dosaženo, ale že o podrobnostech společného projektu se stále jedná.

K dosažení plné dohody však údajně zbývá už jen dohodnout jen některé technické, právní a finanční záležitosti.

Moskva nabídla Íránu výrobu jaderného paliva na území Ruska proto, aby vyvrátil dohady o tom, že chce obohacený uran použít k výrobě jaderných hlavic. Írán přitom tvrdí, že chce využívat atomovou energii jen pro výrobu elektřiny.

Dohoda na druhý pokus

Írán už oznámil předběžnou dohodu s Ruskem v únoru, ale poté dohodu odmítl kvůli požadavku stálých členů zemí Rady bezpečnosti OSN, aby nejdříve zastavil vlastní jaderný program.

Zástupce tajemníka íránské Nejvyšší národní bezpečnostní rady Ali Husejnitaš dnes v televizním vystoupení zopakoval, že Írán omezení současného jaderného programu neplánuje.

Írán minulý týden oznámil, že vyrobil první dávku obohaceného uranu a že pokročil s plány na výrobu jaderného paliva ve velkém.

Husejnitaš také dnes oznámil, že Írán příští měsíc vypíše výběrová řízení na stavbu dvou jaderných elektráren. Třetí bude stavět s pomocí Ruska u jihoíránského přístavního města Búšéhr.

Foto: Tomáš Daněk

 

Právě se děje

před 22 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy