reklama
 
 

Írán: náš jaderný program je nezvratný

23. 4. 2006 16:13
Teherán - Írán oznámil, že jeho jaderný program nic nezastaví; jen několik dní před koncem ultimáta od Rady bezpečnosti.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Réza Asefí prohlásil: "Obohacování uranu v Íránu a jaderná výzkumná a vývojová činnost je nezvratná."

Asefí také řekl, že požadavky, aby Írán zastavil jaderný výzkum, "nejsou na pořadu dne".

Rada bezpečnosti OSN vyzvala Írán, aby zastavil obohacování uranu nejpozději v pátek 28. dubna. Zastavení íránského jaderného programu mají přímo na místě ověřit inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Mluvčí ministerstva řekl, že pokud bude zpráva MAAE obsahovat čistě "expertní posudek", nebude důvod, aby se jiné země něčeho obávaly. Pokud bude naopak nějakým způsobem na Írán tlačit, Teherán se podle Asefího "přirozeně nevzdá svých práv" a je připraven na všechny možné situace.

Dohoda s Ruskem o obohacování uranu

Asefí také řekl, že Írán stále jedná s Ruskem o obohacování uranu na jeho území. Teherán ale neoznámil, že by v takovém případě zastavil vlastní jaderná zařízení.

V íránském rozhlasu včera oznámil vyslanec u Mezinárodní agentury pro atomovou energii Ali-Asgar Soltanají s tím, že dohody s Ruskem je dosaženo, ale že o podrobnostech společného projektu se stále jedná.

K dosažení plné dohody však údajně zbývá už jen dohodnout jen některé technické, právní a finanční záležitosti.

Moskva nabídla Íránu výrobu jaderného paliva na území Ruska proto, aby vyvrátil dohady o tom, že chce obohacený uran použít k výrobě jaderných hlavic. Írán přitom tvrdí, že chce využívat atomovou energii jen pro výrobu elektřiny.

Dohoda na druhý pokus

Írán už oznámil předběžnou dohodu s Ruskem v únoru, ale poté dohodu odmítl kvůli požadavku stálých členů zemí Rady bezpečnosti OSN, aby nejdříve zastavil vlastní jaderný program.

Zástupce tajemníka íránské Nejvyšší národní bezpečnostní rady Ali Husejnitaš dnes v televizním vystoupení zopakoval, že Írán omezení současného jaderného programu neplánuje.

Írán minulý týden oznámil, že vyrobil první dávku obohaceného uranu a že pokročil s plány na výrobu jaderného paliva ve velkém.

Husejnitaš také dnes oznámil, že Írán příští měsíc vypíše výběrová řízení na stavbu dvou jaderných elektráren. Třetí bude stavět s pomocí Ruska u jihoíránského přístavního města Búšéhr.

autor: vid, Reuters | 23. 4. 2006 16:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama