Írán může být nepředvídatelný, pokud USA vypoví jadernou dohodu, varoval prezident Rúhání

ČTK ČTK
21. 4. 2018 9:17
Začátkem měsíce íránský prezident Hasan Rúhání Američany varoval před porušením jaderné dohody s tím, že Teherán nebude první, kdo od ní odstoupí. "Naše organizace pro jadernou energetiku je zcela připravena… na kroky, které očekávají i které neočekávají," uvedl Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání v OSN.
Íránský prezident Hasan Rúhání v OSN. | Foto: Reuters

Teherán - Íránská jaderná agentura je připravena reagovat předvídatelně i nepředvídatelně, pokud Spojené státy vypoví jadernou dohodu, kterou uzavřel Írán se světovými mocnostmi. Podle agentury Reuters to řekl íránský prezident Hasan Rúhání.

"Naše organizace pro jadernou energetiku je zcela připravena… na kroky, které očekávají i které neočekávají," uvedl Rúhání v projevu, který odvysílala íránská státní televize, přičemž podle agentury Reuters poukázal na možnost, že se americký prezident Donald Trump příští měsíc rozhodne dohodu vypovědět. Žádné bližší podrobnosti o obsahu případné íránské reakce Rúhání neuvedl.

Začátkem měsíce nicméně íránský prezident Američany varoval před porušením jaderné dohody s tím, že Teherán nebude první, kdo od ní odstoupí, ale pokud se Washington rozhodne dohodu opustit, bude "litovat". Ve středu pak Rúhání řekl, že Írán si za účelem obrany vyrobí nebo koupí zbraně, které bude potřebovat. O jaderných zbraních prezident nicméně nehovořil.

Bílý dům dlouhodobě hrozí, že vypoví jadernou dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal se šesti světovými mocnostmi a ve které se zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Těmito sankcemi svět reagoval na obavy, že Teherán usiluje o získání jaderné zbraně.

Trump dal evropským signatářům dohody ultimátum: buď podle slov amerického prezidenta "příšerné nedostatky dohody" odstraní, nebo USA neobnoví úlevu sankcí vůči Íránu, a dohodu tak přestanou plnit. Další prodloužení režimu mírnějších sankcí by mohla administrativa Trumpa odmítnout už v polovině května.

Íránská jaderná agentura v minulosti oznámila, že v případě zrušení jaderné dohody, je Írán schopen docílit 20procentního obohacení uranu do dvou dnů, což mnohonásobně přesahuje úroveň potřebnou k energetickému využití. Z této úrovně by byl poměrně rychle schopen získat uran obohacený ke zbrojnímu využití, tedy přes 90 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy