Írán má dostatek materiálu na výrobu bomby, píše NYT

Roman Gazdík
20. 11. 2008 12:37
Vyplývá to ze zprávy mezinárodní atomové agentury
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

Washington - Írán má nyní podle expertů dostatek jaderného materiálu na to, aby vyrobil útočnou nukleární hlavici. Množství nízce obohaceného uranu, které vlastní, podle středeční zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dosáhlo 630 kilogramů.

Pokud by měl Teherán skutečně v úmyslu jadernou bombu vyrobit, musel by přenastavit své centrifugy a obohatit uran mnohem více. Podle odborníků oslovených deníkem New York Times (NYT) se však přesto jedná o důležitý mezník.

"Mají jistě dostatek materiálu na bombu," řekl listu Richard L. Garwin, který pomáhal Spojeným státům s konstrukcí vodíkové pumy. "Vědí, jak obohacovat. Jestli vědí, jak navrhnout bombu, je jiná otázka."

Thomas B. Cochran z organizace Natural Resources Defence Council (NRDC) tvrdí, že množství by bylo vhodné pro bombu podobného typu, jaká byla použita v Nagasaki.

Podle loňské zprávy amerických tajných služeb přestal Írán pracovat na výrobě jaderné pumy v roce 2003, vlády USA i dalších západních zemí se však obávají, že její získání má íránský režim stále v úmyslu. Podle Teheránu je ale jeho jaderný program určen pouze pro mírové účely.

Jedním ze sporných bodů jsou údajné úpravy íránských raket, aby mohly nést jaderné hlavice
Jedním ze sporných bodů jsou údajné úpravy íránských raket, aby mohly nést jaderné hlavice | Foto: Reuters

MAAE však ve středeční zprávě zopakovala svou kritiku, podle které Írán dostatečně nevysvětlil práci na paralelním vojenském programu, který se mohl týkat designu jaderných hlavic.

Agentura tvrdí, že kromě současných 3800 centrifug uvádí Írán do provozu dalších 2200 a u 3000 jiných to chce učinit v příštím roce.

Pokud by měl Írán skutečně v úmyslu vyrobit jadernou bombu, neušlo by to podle NYT pozornosti inspektorů MAAE pracujících v zemi. Režim by je tak předtím musel pravděpodobně vykázat. Dalším krokem by bylo přenastavení centrifug, aby mohly vyrábět vysoce obohacený uran.

Americké tajné služby odhadují, že by za těchto předpokladů mohla být íránská puma hotová mezi lety 2009 a 2015.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy