Írán je prý připraven poslat svůj uran do zahraničí

Roman Gazdík
3. 2. 2010 9:53
Teherán také otestoval raketu schopnou vynést na oběžnou dráhu satelit
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán - Írán je připraven přijmout nabídku na obohacování svého uranu v Rusku. Prohlásil to íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Pokud Teherán západní plán skutečně akceptuje, bude se jednat o průlom. Dosud to totiž odmítal.

"Nemáme žádný problém poslat náš obohacený uran do zahraničí," řekl Ahmadínežád v úterním televizním interview. "Říkáme: Dáme vám náš uran obohacený na 3,5 % a získáme jaderné palivo. Bude to trvat čtyři až pět měsíců, než palivo dostaneme."

Teherán je dlouhodobě ve sporu s Radou bezpečnosti OSN, která jej několika rezolucemi vyzvala k zastavení obohacování uranu. Íránští vědci po několik let uran obohacují na 3,5 procenta, což je koncentrace nutná pro jaderné palivo v reaktorech produkujících elektřinu.

Tři čtvrtiny uranu do zahraničí

Minulý rok však íránská vláda oznámila, že potřebuje palivo pro svůj výzkumný reaktor pro medicínské účely. Tento druh paliva tvoří uran obohacený na 20 %. Írán hrozil, že pokud palivo nedostane, vyrobí si ho sám.

Foto: Aktuálně.cz

Podle plánu navrženého Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a skupinou P5+1 (USA, Rusko, Francie, Británie, Čína, Německo) by Írán poslal tři čtvrtiny svého uranu obohaceného na 3,5 % do Ruska a případně i do Francie, kde by byl obohacen na 20 % a následně přeměněn v jaderné palivo.

Západ se obává, že má Teherán v úmyslu vyrobit jadernou bombu a transport íránského uranu do zahraničí by - pokud by chtěl Írán jadernou zbraň skutečně sestrojit - konstrukci pumy odložil přibližně o rok.

Zabavení uranu se nebojíme

Íránští politici v minulých měsících mezinárodní plán kritizovali, v úterý však Ahmadínežád prohlásil, že se nebojí toho, že by mohl být íránský uran v zahraničí zabaven.

Většina v přírodě se vyskytujícího uranu je izotop U-238, pro jaderné reaktory a zbraně je nutné ve směsi obohacením zvýšit procento izotopu U-235
Většina v přírodě se vyskytujícího uranu je izotop U-238, pro jaderné reaktory a zbraně je nutné ve směsi obohacením zvýšit procento izotopu U-235 | Foto: DIAMO, s.p.

"Pokud bychom poslali náš obohacený uran do zahraničí a oni nám nedali palivo s uranem obohaceným na 20 procent pro náš reaktor, jsme si ho schopni vyrobit v Íránu," řekl prezident.

Případné přijetí nabídky by se nijak netýkalo obohacování uranu na 3,5 procenta. To hodlá Teherán dělat i nadále.

Írán v úterý mezitím úspěšně otestoval raketu Kavošgar 3 schopnou vynést satelit na oběžnou dráhu okolo země. Do vesmíru vynesla modul se dvěma želvami krysou a červi, Ahmadínežád prohlásil, že Írán chce totéž v budoudnu učinit i s člověkem.

Západ na íránském vesmírném programu znepokojuje zejména to, že tento typ rakety může být využit také k mezikontinentálnímu útoku.

První satelit domácí výroby vyslali Íránci na orbitu před rokem. Další tři satelity představil na slavnostním ceremoniálu Ahmadínežád ve středu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy