Írán: Jaderné palivo teď vyrábíme průmyslově

Red Zah, ČTK
9. 4. 2007 19:29
Teherán ignoruje tlak mezinárodního společenství
V Natanzu dnes promluvil také íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Fotoreportér ho zachytil stylově - s "jadernou svatozáří"
V Natanzu dnes promluvil také íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Fotoreportér ho zachytil stylově - s "jadernou svatozáří" | Foto: Reuters

Teherán - Írán dnes poprvé slavil svůj nejnovější svátek - Den jaderných technologií. A dal si k této příležitosti odpovídající dárek oznámil světu, že začal průmyslově vyrábět jaderné palivo.

Produkci zajišťuje blíže neurčený počet centrifug schopných obohacovat uran v jaderném zařízení ve městě Natanz asi 350 kilometrů jižně od Teheránu.

"Dnes oslavujeme vstup jaderného programu do průmyslové etapy," oznámil ředitel íránského jaderného programu Golámrezá Ákázáde na shromáždění přímo v Natanzu v centrálním Íránu. Ke gratulantům (a zároveň i oslavencům) se později připojil i prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Obavy Západu

Přestože Teherán tvrdí, že jeho program je ryze mírový a jeho cílem je výroba elektrické energie, není těžké předvídat, s jakou reakcí se dnešní oznámení setká na Západě, kde se většina zemí obává, že Írán hodlá vyrobit jadernou bombu.

Írán odmítá uposlechnout výzev OSN, aby zastavil obohacování uranu. Právě tento proces může vyústit ve výrobu jaderné bomby nebo jaderného paliva pro reaktor v elektrárně. Rada bezpečnosti schválila od prosince už dvoje sankce vůči Íránu kvůli tomu, že svůj program dosud nezastavil.

"Jsme připraveni jednat a dosáhnout dohody se západními zeměmi, abychom je zbavili obav z jaderného Íránu, aniž bychom ukončili náš vědecký vývoj," řekl dnes hlavní íránský vyjednávač Alí Larídžání.

Zároveň však pohrozil, že pokud bude na jeho zemi vyvíjen nový nátlak, aby svůj nukleární program zastavila, bude muset přehodnotit setrvání ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

Atomová bomba do jednoho roku?

Larídžání neupřesnil, kolik centrifug vlastně bylo spuštěno, víceméně ale potvrdil, že jich bylo v Natanzu opravdu instalováno několik tisíc.

Foto: Aktuálně.cz

Řekl, že jeho země chce poskytnout záruky, že jeho program je mírový. Ale Západ musí přijmout jeho jaderný program jako fakt, poznamenal.

Podle agenturních informací má Írán v Natanzu několik set funkčních centrifug na obohacování uranu. V podzemních prostorách však hodlá využívat celkem 3000 centrifug kvůli rozsáhlé výrobě jaderného paliva.

Západní experti upozorňují, že s takovým počtem zařízení by byl schopen vyrobit dostatek materiálu potřebného pro výrobu atomové bomby do jednoho roku.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy