Írán hrozí obohacením izotopu uranu U 235 na 60 procent

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 10. 2012 18:58
Teherán navyšuje zásoby uranu s dvacetiprocentní koncentrací izotopu
Foto: Reuters

Teherán - Írán je připraven začít obohacovat izotop uranu U235 na šedesát procent, pokud příští rozhovory o budoucnosti jaderného programu země skončí bez výsledku. V Teheránu přišel v úterý s touto pohrůžkou vlivný poslanec parlamentu Mansúr Hakikatpúr. Ten je náměstkem předsedy parlamentního výboru pro zahraniční politiku a národní bezpečnost.

Oxidy uranu obohacené na tuto koncentraci je možné použít v jaderných ponorkách. Írán by se tím ale zároveň přiblížil kritické devadesátiprocentní koncentraci, která je nezbytná, pokud chce někdo sestavit atomovou pumu.

Íránští vědci obohacují uran běžně na tříapůlprocetní koncentraci použitelnou v palivu do jaderných elektráren. Zároveň ale mají blíže neurčené množství dvacetiprocentního uranu, který údajně potřebují pro výzkumné reaktory.

Izrael, který podle všeho sám vlastní atomové zbraně, tvrdí, že Teherán bude mít dostatek štěpného materiálu na jednu pumu již v příštím roce. Vláda v Jeruzalémě proto otevřeně vyhrožuje Íránu, že mu zabrání pořídit si jadernou výzbroj.   

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý zopakoval, že Írán se svého jaderného programu nevzdá, přestože je terčem mezinárodních sankcí a Západ s ním vede psychologickou válku.

Riál ztratil dvě třetiny své hodnoty

Íránská měna ríál minulý týden ztratila třetinu své hodnoty vůči dolaru, což podle USA ukazuje na úspěch mezinárodních sankcí uvalených na Írán. Dnes ríál klesl na nové historické minimum vůči americkému dolaru.

Podle Ahmadínežáda íránská centrální banka poskytla dostatečné množství tvrdé měny na financování dováženého zboží a zemi se daří vypořádat se s mezinárodními restrikcemi. V první polovině letošního roku Teherán dovezl zboží za 26 miliard dolarů, což je jen o tři miliardy dolarů méně než za stejné období loni, citovala prezidenta agentura Reuters.

"Pokud se někteří domnívají, že mohou vytvářet tlak na Írán, pak se mýlí. Nejsme národ, který ustoupí v jaderné otázce," prohlásil podle agentury AFP Ahmadínežád. Připustil, že "nepřátelům Íránu", kteří proti jeho zemi vedou "psychologickou válku", se podařilo snížit prodej íránské ropy, Írán to ale prý kompenzuje.

Teherán je kvůli svému spornému jadernému programu terčem sankcí OSN a hospodářských restrikcí USA a Evropské unie. Íránská měna, která od loňského června ztratila skoro dvě třetiny hodnoty, začala rychle oslabovat minulý týden poté, co vláda spustila "směnné centrum" na podporu dovozu některého základního zboží. Poptávku po dolarech podle podnikatelů středisko nedokázalo uspokojit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy