Írán dohodu o jádru podepíše, až Západ zruší sankce

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 4. 2015 12:36
V televizi to prohlásil prezident Hasan Rúhání. Konečná dohoda o omezení íránského jaderného programu má být vyjednána do konce června.
Íránský prezident Hasan Rúhání.
Íránský prezident Hasan Rúhání. | Foto: Reuters

Teherán - Írán uzavře dohodu o omezení svého jaderného programu pouze v případě, že Západ současně zruší všechny sankce.

"Nepodepíšeme žádnou dohodu, dokud v ten samý den nebudou zrušeny všechny sankce," prohlásil v televizi prezident Hasan Rúhání. "Chceme dohodu, která bude vítězstvím pro všechny strany účastnící se rozhovorů o jaderném programu."

Novinářská cena 2014

Válka o Ukrajinu 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Západní mocnosti, které se rozhovorů zúčastnily, přitom počítají, že výměnou za ústupky budou hospodářské sankce vůči Teheránu rušeny postupně, připomněla ČTK.

Deadline je v červnu

Například USA daly už v pondělí najevo, že rušení bude muset probíhat průběžně a v souladu s konečnou dohodou. Ta by měla být uzavřena do konce června.

Rámcová dohoda mezi Íránem a šesti státy v čele s USA byla uzavřena minulý týden ve švýcarském Lausanne, a to po velmi složitých jednáních. Jejím cílem je zajistit, že íránský jaderný program nebude moci být zneužit k výrobě jaderné bomby.

Další vyjednávání čeká státy zřejmě už v nejbližších dnech, napsala agentura Reuters.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve čtvrtek uvedl, že dosavadní rámcová dohoda je pouze předběžná a není zárukou, že Írán podepíše dohodu definitivní. "Lepší než špatná dohoda je nedohodnout se vůbec," prohlásil Chameneí. Podporuje prý rozhovory, ale jen takové, které budou brát ohled na důstojnost a čest Íránu.

25 let pod kontrolou

Podle předběžné dohody z Lausanne bude íránský jaderný program omezen a pod mezinárodní kontrolou celkem 25 let. Součástí nynějších dohod je závazek Íránu, že v následujících 15 letech nebude stavět žádná nová zařízení na obohacování uranu a že stávající kapacity na obohacování výrazně sníží.

Z počtu 19 000 instalovaných centrifug, které se k obohacování uranu používají, jich pro příště nechá nainstalovaných 6104. Obohacovat uran jich ale po deset let bude jen 5060 kusů, uvádí seznam bodů pro nadcházející konečnou dohodu.

Proti se staví Izrael, který dohodu ze Švýcarska označuje za hrozbu pro svoji existenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy