Írán dodržel slib a zastavil obohacování uranu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
20. 1. 2014 11:23
Dohoda, která má vést ke zmírnění mezinárodních sankcí, ale platí jen půl roku.
Foto: Aktuálně.cz

Teherán - Írán v rámci dohody s mezinárodním společenstvím výměnou za zmírnění sankcí pozastavil ve svých zařízeních obohacování uranu na 20 procent.

Na odpojení provozů dohlédli inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

"MAAE potvrzuje, že 20. ledna 2014 Írán přestal obohacovat uran nad pět procent ve dvou kaskádách PFEP (Natanz) a ve čtyřech kaskádách ve Fordo, které k tomuto účelu předtím používal," uvedla agentura ve svém prohlášení.

"Sankční ledovec proti Íránu taje," komentoval dění šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí.

Země podle agentury Reuters otevřela cestu k uvolnění části mezinárodních sankcí.

Írán v listopadu souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent.

Má je snížit pod hranici pěti procent nebo přeměnit do podoby nevhodné pro obohacování. Může si však ponechat své centrifugy, takže může provoz obohacování kdykoli obnovit.

Dohoda uzavřená loni mezi šesti velmocemi a Íránem má nicméně jen půlroční platnost, a o definitivním ustanovení se tak bude teprve jednat.

Podstatou dlouhodobých jednání s Íránem je podezření, že Teherán za energetický program ukrývá program zbrojní. Právě obohacování na vyšší hodnoty toto podezření vyvolávalo. K výrobě bomby je potřebný uran obohacený na nejméně 90 procent. Původně se odhadovalo, že Írán je schopen získat jeho potřebné množství do letošního léta.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy