Írán dal trest smrti 3 účastníkům povolebních protestů

Naďa Straková
10. 10. 2009 19:02
Trest pro účastníky povolebních demonstrací odsuzují lidskoprávní organizace i íránská opozice
Foto: Reuters

Teherán - Tři lidé, kteří se zúčastnili povolebních demonstrací proti výsledkům červnových prezidentských voleb, byli dnes iránským soudem odsouzeni k smrti.

Informuje o tom íránská tisková agentura ISNA. Rozsudek není právoplatný, musí jej potvrdit vyšší soud.

Dva z odsouzených jsou podle agentury AP stoupenci monarchismu. Soud je uznal vinným za pokus o svržení vlády a nastolení monarchistického systému. Jedním z nich je sedmatřicetiletý Muhammad Rezá Alí Zamaní. Toho úřady viní také z toho, že se v Íráku sešel s americkými vojenskými představiteli.

O rozsudku trestu smrti pro tohoto exilového aktivistu informovaly již ve čvrtek na svých internetových stránkách opoziční strany.

Třetí obviněný byl odsouzen za napojení na teroristickou opoziční skupinu Lidoví mudžahedíni.

Rozsudek smrti odsoudila íránská opozice a lidskoprávní organizace Amnesty International.

"Amnesty International se obává, že po Zamáního trestu smrti budou pokračovat další," stojí na webovských stránkách londýnské centrály. Organizace vyzvala íránské úřady, aby s okamžitou platností přestaly uplatňovat trest smrti.

Opozice tvrdí, že se jedná o vykonstruovaný proces a přiznání viny jsou vynucená.

Sporné volby

Letos v červnu zasáhly Írán rozsáhlé nepokoje na protest proti výsledkům prezidentských voleb, ze kterých vzešel jako oficiální vítěz Mahmúd Ahmadínežád. Opozice, mezi nimi i neúspěšný kandidát ve volbách Mír Hosejn Musáví, tvrdí, že hlasování bylo zfalšováno.

Íránská vláda proti demonstrantům tvrdě zakročila a v současné době soudí opoziční předáky, které viní z podněcování nepokojů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy