Írán čelí kritice za popravy sunnitských Kurdů. Byli to teroristé podporovaní cizinou, tvrdí Teherán

ČTK ČTK
6. 8. 2016 16:04
Íránské ministerstvo zahraničí ostře reagovalo na kritiku OSN kvůli popravám 20 sunnitských Kurdů. Teherán je označil za teroristy podporované z ciziny. Dvacetičlenná skupina byla popravena minulý týden po neveřejných soudech, v nichž byli její členové obviněni z útoků na policisty a vojáky. Organizace na ochranu lidských práv upozornily, že někteří z odsouzených byli zřejmě přinuceni k přiznání mučením.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Teherán - Íránské ministerstvo zahraničí ostře reagovalo na kritiku OSN kvůli popravám 20 sunnitských Kurdů. Teherán je označil za teroristy podporované z ciziny. Kriticky se vyjádřil také představitel íránské sunnitské menšiny, podle nějž popravy vyvolají další napětí mezi sunnity a šíity v oblasti Perského zálivu.

Skupina byla popravena minulý týden po neveřejných soudech, v nichž byli její členové obviněni z útoků na policisty a vojáky. Organizace na ochranu lidských práv upozornily, že někteří z odsouzených byli zřejmě přinuceni k přiznání mučením.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v pátek řekl, že proti souzeným byla vznesena "povrchní a neurčitá obvinění" a byla na nich spáchána nespravedlnost.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Ghasemí řekl, že Írán odjakživa prosazuje rozhodnou politiku proti regionálním teroristickým skupinám podporovaných ze zahraničí.

Vůdce íránských sunnitů Molaví Abdolhamíd popravy označil za projev "nedostatku uvážlivosti a tolerance" v době, kdy celý region včetně Íránu trpí následky extremismu. "Při těchto popravách nebyla vzata v úvahu citlivá situace, v níž se tato oblast nachází," řekl Abdolhamíd.

Loni bylo v Íránu popraveno tisíc lidí

Agentura Reuters připomíná, že Írán stejně jako jeho regionální soupeř sunnitská Saúdská Arábie politikou vůči náboženským menšinám podporují neklid v zemi svého protivníka. Saúdská Arábie v lednu popravila ve skupině odsouzených teroristů známého odpůrce režimu v Rijádu a šíitského muslima šajcha Nimra Bákira Nimra. Jeho smrt vyvolala velké protesty v Íránu a Rijád s Teheránem přerušil diplomatické i hospodářské styky.

Írán je na předních příčkách žebříčku zemí, které provádějí popravy odsouzenců. Human Rights Watch uvádí, že letos Teherán popravil nejméně 230 osob. Loni podle Amnesty International vykonali v Íránu trest smrti na zhruba 1000 lidech.

Dohoda o íránském jaderném programu je krokem k větší bezpečnosti ve světě, říká novinářka Golnaz Esfandiari. Také podle ní pomůže k větší spolupráci Západu s Íránem v boji proti Islámskému státu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy