Írán bude hlasovat o zákazu vývozu ropy do Evropy

Zahraničí Zahraničí
28. 1. 2012 22:27
Do Teheránu odletěl šestičlenný tým odborníků Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Teherán - Do Teheránu odletěl šestičlenný tým odborníků Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), aby tam tři dny jednal o íránském jaderném programu.

Agentura doufá, že Íránci budou ochotni jednat i o jeho zbrojních aspektech, které vyvolávají u západních států podezření, že se Teherán snaží vyrobit jadernou zbraň. Mnohé země proto uvalují na Írán sankce. V reakci na nejnovější záměr Evropské unie zastavit dovoz íránské ropy má íránský parlament už v neděli hlasovat o zákonu zakazujícím export této suroviny do Evropy.

Příslušný návrh už podle státní televize odsouhlasil parlamentní energetický výbor. "Dokud EU nezruší své ropné embargo (vůči Íránu), nedáme jim ani kapku ropy," prohlásil místopředseda výboru Násir Sudání.

Pokud by teheránský parlament příslušný zákon v neděli schválil, mohl by vývoz skončit už příští týden. Evropané, kteří odebírají asi 18 procent z celkového objemu íránského ropného exportu, chtěli využít už uzavřené kontrakty a ropu odebírat do června.

Ředitel íránské ropné společnosti NIOC Ahmad Kalabání  řekl, že cena ropy by mohla v důsledku evropského embarga stoupnout na 120 až 150 dolarů za barel. Teď se prodává za asi 111 dolarů. "Světový ropný trh je nyní vyrovnaný, avšak embargo tuto rovnováhu naruší a to povede ke zvýšení ceny," řekl Kalabání.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy